Çin, Uygur Türkü antrenörünü sakallı arkadaşı var diye mahkum etti

dailyummah 419

Çin, 2008 Yaz Olimpiyatlarında Çin takımının meşale taşıyıcısı voleybol antrenörü Alimcan Mehmut’u, sakallı bir Uygur Türkü ile arkadaşlık yapıyor diye 8 yıl hapse mahkum etti.

Çin, Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı  uyguladıği baski politikasına her gün yenilerini ekliyor. Çin bu sefer de, 2008 Yaz Olimpiyatlarında Çin takımının meşale taşıyıcısı voleybol antrenörü Alimcan Mehmut’u, sakallı bir Uygur ile arkadaşlık yapıyor diye 8 yıl hapse mahkum etti.

Çin güvenlik güçleri tarafından tutuklanan ve kendilerinden haber alınamayan Uygurlar hakkında bilgiler yayımlayan ve Norveç’ten yayın yapan uyghurhjelp.org, Alimcan Mehmut ile birlikte daha pek çok sporcunun da tutuklanarak 2 yıldan 16 yıla kadar hapse mahkum edildiklerini bildirdi.

çin uygur türkü

Uygur Türkünün dindarlığını göstermesi yasak

Çin yönetimi, Çinlileştirme politikası çerçevesinde Uygurların dindarlıklarını gosterecek her hangi bir davranış veya uygulamaya hapsi ve sürgün cezası ile karşılık veriyor. Yasa da yer alamsa da Komünist Partisi genelgesi doğrultusunda, Uygur Müslümanların “Selamün aleyküm” şeklinde selamlaşmaları, içki içmeye karşı çıkmaları, memurların Ramazan’da oruç tutmaları ve hatta zekat vermeleri de yasaklar arasında yer alıyor.

Amerikan Radio Free Asia yayın kuruluşu, Alimcan Mehmut ile birlikte Kaşgar’daki spor okulunda görevli çok sayıda sporcunun tutuklandığını, Alimcan Mehmut’un suçunun da “sakallı” birisiyle arkadaşlık etmek olduğunu bildirdi.

Kaynak: Camia