Çin, Uygur iş insanına yardım ettiği gerekçesiyle hapis cezası verdi

dailyummah 115

Çin’de Uygur Türklerine yardım ettiği gerekçesiyle Yusuf Saqal adlı bir iş insanı 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Saqal’ın 20 yılı aşkın süredir takip altında olduğu belirtildi.

Çin’de Uygur Türklerine yönelik hukuksuz uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Çin yönetimi Doğu Türkistanlı iş insanı Yusuf Saqal’a tutuklu Uygur ailelere yardım ettiği gerekçesiyle 14 yıl hapis cezası verdi. İş insanı ve aktivist Kuzzat Atay haberi, “Uygur iş adamı kampa mağdurlarının dışarıda açlığa mahkum edilen aile yakınlarına sahip çıktığı için 14 sene hapis cezasına çarptırılmış. Hepsinin yöntemleri bir.” sözleriyle paylaştı.

2017 yılında tutuklanan ve 2018’in son aylarında “Suçluları kanatlarının altına almak” iddiasıyla cezalandırılan Saqal’ın öyküsünü Özgür Asya Radyosu (RFA) duyurdu.

çin uygur

“Onu hedef haline getiren Uygur futboluna yaptığı bağışlar”

Yusuf Saqal’ın, 2014 yılında da Çin ulusal güvenlik polisi tarafından gözaltına alındığı ve kendisine içki içmeyi neden bıraktığının sorulduğu öğrenildi. Şu an Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı ve kapanan Karamay’s Oil Spring Magazine’in eski editörü Abdureshid Niyaz, RFA’ya verdiği demeçte, Yusuf’un Çinli yetkililer tarafından hedef haline getirildiğini kaydetti.

Niyaz, kendisinin de 2002 yılında Çin polisi tarafından sorguya çekildiğini ve polislerin Yusuf Saqal hakkında bir sorun bulmaya çalıştığını sözlerine ekledi. Saqal, 2014 yılında Çin’in keyfi gözaltı uygulamasında akrabalarını kaybeden yüzlerce kişiye yardım ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

Gazeteci Niyaz, “Çin hükümetinin onu herhangi bir suç işlediği için değil, insanları birleştirip adaleti sağlayabilecek biri olduğu için 14 yıl hapis cezasına çarptırdığını düşünüyorum. Onu hedef haline getiren bir başka şey ise Uygur futbolunu geliştirmek için 20 yılı aşkın süredir yaptığı bağışlar.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Kronos