Çin'in Şanghay eyaletindeki polis, yabancı gazeteciler Sincan eyaletine seyahat ettiğinde ve Uygurlar bu bölgenin dışına çıktığında yetkilileri uyaran ve bilgilendiren devasa bir gözetleme sistemi kuruyor.

Bu yılın Mart ayında, Songjiang Bölgesindeki yetkililer - 1,5 milyondan fazla sakiniyle Şangay'ın en büyük semtlerinden biri - yerel bir entegratörün bölge polisi için 315 bin dolar değerinde bir "Büyük Veri" yazılım projesini kazandırdığını açıklamıştı.

Fiziksel güvenlik teknolojisi hakkında rapor veren önde gelen bir kuruluş olan IPVM'nin bir raporuna göre , Şangay polisi bunu, 26 "modül" aracılığıyla Şanghay'ın devasa polis veritabanını kullanarak onları farklı güvenlik kategorilerine karşı uyaran kapsamlı bir gözetim sistemi oluşturmak için kullanıyor. 

"Özel Personel Tarama Modu" adlı bu modüllerden birinin, kuzeybatı Sincan bölgesine uçak veya trenle seyahat kayıtlarında adı geçen yabancı gazetecileri otomatik olarak işaretleyen bir sistem oluşturduğu bildiriliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü IPVM'ye verdiği demeçte, bu 26 modülden bir diğerinin otomatik olarak "Şanghay'a gelen Uygurları tespit edebilen" bir sistem oluşturduğunu ve Çin içinde seyahat eden Uygurların tespit edilip polis tarafından sıklıkla sorguya çekildiklerinde bunun zaten "yüksek izleme ve kontrole" tabi bir eylem olduğunu söyledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada, "Çin'in geri kalanında, Uygurlar trene bindiklerinde, bir otele gittiklerinde, bir internet kafeyi ziyaret ettiklerinde - bu yerleri izleyen sistemlerin, bu insanları sorgulaması için hemen polisi gönderdiği defalarca kez belgelendi. Uygurların örneğin otellerde, genellikle kalmasına izin verilmez." ifadelerini kullandı.

Şu anda, proje tüm şehir için değil, sadece Şanghay'ın Songjiang bölgesi için geçerli, ancak şehrin tüm polis teşkilatının "dijital dönüşümü" için bir "vaka çalışması" olarak hizmet etmeyi amaçladığı bildiriliyor. Bölge yetkililerinin belirttiği gibi, amaç "Polis işlerinin teknolojisini ve istihbaratını geliştirmek, mevcut polis sürecinin yeniden yapılandırılmasını teşvik etmek ve şehrin kamu güvenliğinin dijital dönüşümü için öğrenme ve referans için bir vaka çalışması sağlamaktır." Sistem başarılı olursa, şehrin geri kalanında 25 milyonluk bir nüfusa yayılabilir.

Sistem resmi olarak seks işçileri, yasadışı göçmenler ve uyuşturucu kaçakçıları gibi çok çeşitli insanları ve alanları hedef alacak şekilde ayarlanmış olsa da, rapor Çinli yetkililerin bunu farklı şekillerde kullanma potansiyeline ilişkin endişeleri akla getirdi. Rapora göre bu risk, Çin'de gazeteciliği daha fazla kriminalize etmeye ve bir bütün olarak ülke içindeki Uygur Müslüman azınlığa yönelik zulmü artırmaya hizmet edecek.

Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik asimilasyon girişimi unutulmadı Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik asimilasyon girişimi unutulmadı

Daily Ummah