Çin'in Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım ve asimilasyon politikası tüm hızıyla devam ediyor. Uygur Türkü çocuklar, ailelerinden zorla alıkonuluyor. Çin yönetimi, son yıllarda toplama kamplarının yanı sıra çocuk kampları da inşa ediyor. Çin yönetimi ailesinden zorla alıkoyduğu Uygur Türkü çocukları attığı kampları sözde "Çocuk Eğitim Merkezi" olarak tanıtıyor. Bu kamplarda, Uygur Türkü çocuklar Çin'in her türlü taciz ve asimilasyon politikalarına maruz kalıyor.

Çin'in demir korkulukları

Çin merkezli sosyal medya platformlarında paylaşılan bir görüntüde, ailesinden alıkonulan Uygur Türkü çocuğun kendisini görmeye gelen ailesi ile demir korkuluklar arkasında ağlayarak görüştüğü anlar paylaşıldı. Uygur Araştırmaları Merkezi, bu durumun Doğu Türkistan'da yaşayan her anne babanın başına gelmekte olduğunu, çocukların Çin usulü eğitimlerle kültüründen, dininden ve kişiliğinden uzuk tutulmaya çalışıldığını ve Doğu Türkistan genelinde 1 milyondan fazla Uygur Türkü çocuğun bu tür sözde eğitim merkezlerinde tutulduğunu aktardı.

dogu-turkistan-cocuk-toplama-merkezi-cin-qha-1694441318-493

Pakistan'da eski İçişleri Bakanı Ahmed gözaltına alındı Pakistan'da eski İçişleri Bakanı Ahmed gözaltına alındı

Çocuk toplama kamplarında artış

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) geçen sene Çin yönetiminin, Uygur Türkü çocukları ailelerinden zorla ayırarak çocuk toplama kamplarına gönderdiğine dair delillere dayalı bir rapor yayımlamıştı. UAÖ raporunda, Doğu Türkistanlı ailelerin rızası olmadan Çin'in söz konusu çocuk kamplarında tutulan bütün Uygur Türkü çocukların, derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu. Raporda, Doğu Türkistan genelinde 2017 yılında başlayan sözde yatılı okul olarak gösterilen çocuk kamplarına götürülen çocukların sayısında, geçen yıla oranla yüzde 77 oranında artış olduğu bildirilmişti.


QHA