2022; siyasi, kültürel, ekonomik, sosyolojik açıdan birçok önemli olayın geride kaldığı bir yıl oldu. Bu olayların başrolleri de hafızalara kazındı. İklim krizi, savaşlar, salgınlar, ekonomik kriz 2022'ye damgasını vurmuş olsa da bir yıl daha tamamlanmış oldu. Peki bu yıldan geriye akıllarımızda neler kaldı? Daily Ummah tarafından ilki gerçekleştirilen Yılın Enleri Anketi ile bu yılın öne çıkan isimlerini, olaylarını ve halklarını yüzlerce kişinin katılımıyla seçtik. 

Katılımcılar 6 kategoride oy kullandılar. 

1.     YILIN KATLİAM YANLISI YÖNETİCİSİ

Xi Jinping: Xi Jinping, Doğu Türkistan'daki binlerce Müslümana çektirdiği eziyet ile katılımcıların %48'inden oy alarak bu kategoride ilk sıraya adını yazdırdı.

Vladimir Putin: Savaş yanlısı konuşmaları ile tanıdığımız Putin, Ukrayna'ya savaş açarak ismini ankete yazdırmaya hak kazandı. 

Beşşar Esed: Misket bombası kullanımı konusunda önde gelenlerden biri olan Esed, adaylar arasındaki yerini aldı. 

1843_20221019_Xi-Jinping-01

2.     YILIN EN FAŞİST ÜLKESİ

Çin: Müslümanların seslerini duyurmalarını engelleme konusundaki istikrarı ile Çin %74 gibi rekor bir rakamla bu kategoride de zirveye oturdu.

Fransa: Fransa, sergilediği İslam karşıtı davranışlar ile yıl boyunca gündemden düşmedi. 

Almanya: 2022 yılı boyunca işlediği İslamofobik çalışmalarla gözleri üzerine toplamayı başardı.

top

3.     YILIN HALKINA EN FAZLA ZULMEDEN LİDERİ

Narendra Modi: Modi, Müslüman Hintlerin yaşam hakkını sınırlayarak, Müslüman halk ile savaşını sürdürerek listede zirveye oturdu. Modi oyların %46’sına layık görüldü.

Ali Hamaney: Hamaney, Mahsa Emini protestoları ile iç karışıklıkların arttığı İran'da, hükümet karşıtı idam cezalarını arttırdı. 

Abdülfettah es-Sisi: Darbe ile başkan olan Sisi, hukukun üstünlüğünü reddederek, gücünü korumak için halkına şiddet uyguladı. 

_xlarge-1

4.      YILIN SÖZDE BARIŞ YANLISI ÜLKESİ

Suudi Arabistan: İslam'ın sesi olmak isterken, arka perdede Amerika ile anlaşmalara imza atan Suudi Arabistan %46 oy alarak kendi dalında birinci oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri: Amerika ile ortak çıkarları karşılığında İsrail'e ılımlı yaklaşımlarda bulunarak İhanet Antlaşmalarına imza attı.

Ürdün: Bölgede etkili bir ses olabilmek için Amerika ve İsrail ile yakınlaşmalar yaşadı. 

_125929464_bidenfistbumpreuters

5.     YILIN EN FAZLA EZİLEN HALKI

Filistinliler: İsrail ile yaşadığı çatışmalar sonucunda sadece 2022'de değil, yıllardır şehit veriyorlar.

Doğu Türkistanlılar: Çin'in uyguladığı faşist politika ile binlerce Doğu Türkistanlı uzun yıllardır soykırıma tabi tutuluyor.

Suriyeliler: İç ve dış güçlerin dahil olduğu Suriye Savaşı'nda, yıllardır süre gelen savaş atmosferi bugün de devam ediyor.

Bu kategoride D) Hepsi seçeneği %45 oy aldı. 

Uyghur_03x1280-1

6.     YILIN SES GETİREN OLAYI

Rusya-Ukrayna Savaşı: 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan savaş sona ermiş değil.

ABD'den Taliban'a Kısıtlama ABD'den Taliban'a Kısıtlama

II. Elizabeth'in Ölümü: Kraliçe II. Elizabeth'in 96 yaşında yaşamını yitirmesi, ardından birçok teoriye kapı araladı.

Mahsa Emini Protestoları: 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin polis tarafından gözaltındayken öldürülmesine tepki olarak başlayan protestolar, halen devam ediyor.

2022 Katar Dünya Kupası: Bu sene Katar'da düzenlenen Dünya Kupası, ilk defa Arap bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Yılın Ses Getiren Olayı katılımcılardan %47 oy alan Rusya-Ukrayna Savaşı oldu.

220323-russia-ukriane-one-month-of-war-mb-2x1-ae4823

Kaynak: Daily Ummah