DEAŞ’ın Kabil Havalimanı saldırı videosunda bahsettiği Ömer Bradley kimdir?

omar bradley large 56a61ba83df78cf7728b60c5

170 Afgan vatandaşının hayatını kaybettiği Kabil Havalimanı saldırısını DEAŞ-Horosan olarak bilinen örgüt bir video yayınlayarak üstlendi. Videonun başlığı daha önceden duyulmamış birisinden Molla Bradley’den bahsedildi.

Terör örgütü DEAŞ-Horasan, “Sonunda Molla Bradley’i yükselttiler” başlığıyla yayımladığı videoda Taliban’ın ABD ve Batı çıkarlarını koruduğunu ve Kabil’i daha fazla terör operasyonuyla tehdit etti.

DEAŞ-Horasan’ın “Molla Bradley” olarak bahsettiği kişi aslında kim? Neden bu isimle video yayımladılar.

ABD askerleri Guantanamo’da sorgu sırasında Molla Ömer’in nerede olduğunu sordukları Taliban mensuplarının “hepimiz Molla Ömer’iz” demesi üzerine “Biz de Molla Ömer Bradley’ler bitmez” diyerek kendileri için çalışan Müslümanlar olduğunu dile getirmesi üzerine darb-ı mesel olan “Molla Bradley” ABD’nin Müslüman ülkelerin içerisine soktuğu kendi adamlarına verdikleri isim olarak ünlendi.

ABD’de imamlık yapan Yemenli vaiz Enver Evlaki bir konuşmasında, ABD’nin 11 Eylül sonrası kendisini tutuklayan CIA’in sorgulamalar sırasında kendisine “Her yetiştirdiğin Molla Ömer’e, biz de Molla Bradley getireceğiz.” dediklerini söyledi.

ABD Ordusu’nda efsaneleşen ve Genelkurmay Başkanlığı’na kadar yükselen Ömer Nelson Bradley, 1916-1918 yılları arasında Arap Ayaklanmasını organize eden İngiliz casus Thomas Edward Lawrence gibi başka ülkelere soktukları kendi adamları için kullandığı bir isim olarak kullanılmaya başlandı.

Omer Nelson Bradley         

12 Şubat 1893 yılında Missouri kırsalındaki Randolph County’de doğdu. 1915’te askeri okula derece ile kayıt olarak “yıldızlar sınıfı” olarak bilinen ve genellikle geleceğin generallerinin okuduğu sınıfa girmeye hak kazandı. 1923 yılında Bradley Mason locasına katılarak ABD ordusunda yükselmeye başladı.

Bradley, ABD Piyade Birimi’nde teğmen olarak görevlendirildi ve ilk olarak 14. Piyade Alayı’na atandı. 1915’te Meksika-Amerika Birleşik Devletleri sınırında görev yaptı ve Meksika iç savaşı nedeniyle bölgeyi saldırılara karşı savundu.

Amerika Birleşik Devletleri Nisan 1917’de I. Dünya Savaşı’na girdiğinde 19. Piyade Tümeni’ne katıldı, ancak grip salgını ve Almanya ile ateşkes nedeniyle ülkeye geri döndü.

1924’te binbaşılığa terfi etti ve Georgia, Fort Benning’de ileri piyade kursuna katıldı. 1928-29’da Kansas’taki ABD Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay Okulu’nda okumak üzere seçildi.

Bradley, 1936’da yarbaylığa terfi etti ve Savaş Departmanında çalıştı; 1938’den sonra doğrudan ABD Genelkurmay Başkanı Marshall’a rapor veriyordu.

II. Dünya Savaşı sırasında Bradley Fort Benning’deki ABD Ordusu Piyade Okulu’na komuta etmesi için albay rütbesini atlayarak geçici tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbe Eylül 1943’te kalıcı hale getirildi.

Şubat 1942’de, Amerika’nın II. Dünya Savaşı’na girmesinden iki ay sonra, başarılarından dolayı 82. Hava İndirme Tümeni’nin başına gelmesi için Bradley geçici tümgeneral oldu bu rütbe de Eylül 1944’te kalıcı hale getirildi.

Almanya’ya ve müttefiklerine karşı büyük başarılar elde eden Bradley Normandiya çıkarması sırasında ABD Ordusu’nu komuta etti. Orduda yükselmeye devam eden Bradley ABD Ordusu’nun Kore Savaşı’ndaki politikalarını belirleyerek Genelkurmay Başkanlığına kadar yükseldi.

Daily Ummah için yazan: Ömer Faruk Madanoğlu