Türkiye'deki depremlerin ardından 21 Avrupa ülkesinden 30 arama kurtarma ekibi ve tıbbi ekibin deprem bölgelerine doğru harekete geçirildiği, 11 ekibin Türkiye'ye ulaştığı bildirildi.

İşte Türkiye'ye yardım gönderen ülkeler;

Tayvan

Tayvan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalanların kurtarılmasına yardım için Türkiye'ye bir arama ve kurtarma ekibi gönderdi.

u-q7vsoVEUuFfggiAmHdqA

Lübnan

Lübnan hükümeti, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalanların kurtarılmasına yardım için Türkiye'ye 72 kişilik bir arama ve kurtarma ekibi gönderdi.

Ekibi, Beyrut Uluslararası Havalimanı'nda Lübnan Çevre Bakanı Nasır Yasin uğurladı.

fbhheKUrvE2x7bWhE1GRLQ

Çekya

Çekya, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderdi.

Arama kurtarma konusunda uzman itfaiyecilerden oluşan ekip, Ostrava kentinde bulunan Leos Janacek Havaalanı'nda gerekli ekipmanları uçağa yükleyerek yola çıktı.

h2mTgshGvEaH0De2fCvE_w

Malezya

Malezya'dan 70 kişilik arama kurtarma ekibi, depremlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla Türkiye'ye hareket etti.

NeMhQGEu-UOkb6AN_bXenQ

Gürcistan

Gürcistan hükümetinin kararıyla, 60 kişiden oluşan arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı belirtildi.
Ekiple beraber eğitimli köpekler ve ilgili ekipman da Türkiye'ye gönderildi.

ymNjyojv2ECBzGvZ0xuv5w

Azerbaycan

Azerbaycan, depremlerden zarar görenler için teçhizatlı sahra hastanesi, battaniye, ısıtıcı ve çeşitli malzemeler gönderdi.

Deprem bölgelerinden birinde kurulacak hastanede Azerbaycanlı doktorlar görev yapacak.

5lcP7ewfFUifNOT9VfmIKQ

Bulgaristan

Bulgaristan'ın farklı kentlerinden bir araya gelerek 13 araçla yola çıkan 50'si arama ve kurtarma uzmanı 59 personel, pasaport işlemlerinin ardından Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yaptı.

qB4N1FnIEkGJ9rFExS8U0w

Almanya

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin ardından Almanya'nın Köln kentinden arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 41 görevli ve 7 köpekten oluşan bir ekip yola çıktı.

International Search and Rescue (ISAR) tarafından organize edilen ve uzmanlardan oluşan ekip Köln-Bonn Havalimanı'ndan özel uçakla Gaziantep'e hareket etti.

JiVo1XlSU0iHYJJbUlVZAA

İsrail

İsrail ordusu, yardım sağlamak için 150 mühendis, sağlık personeli ve diğer yardım görevlilerinden oluşan bir arama kurtarma ekibi gönderdi. İki ülke, ilişkilerde yıllardır süren gerilimden sonra ilk kez bu vesile ile insani bir temasta bulunuyor. İsrail ve Suriye'nin diplomatik ilişkileri yok ancak Başbakan Binyamin Netanyahu, Suriye'ye yönelik insani yardım talebini de onayladığını açıkladı.

nZr3X20WGUG4ZPbjuLyuxQ

ABD

ABD, arama ve kurtarma çabalarını destekleyecek ekipler de dahil olmak üzere Türkiye'ye acil yardım gönderiyor. Kaliforniya'da 100'e yakın Los Angeles County itfaiyecisi ve yapı mühendisi ile birlikte özel eğitimli altı köpek Türkiye'ye gönderildi.

akwuMvBVgkSWnrQqlid9dQ

Rusya

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'deki deprem nedeniyle kurtarma ekiplerinin yanı sıra depremde yaralananların tedavisi için sahra hastanesi gönderdi.

rzNQZm8WOECOTD2f7Qm7yA

Yunanistan

Türkiye'nin son dönemde gergin ilişkiler içerisinde olduğu komşusu Yunanistan, Türkiye'ye ilk kurtarma ekibini gönderen ülkelerden biri oldu. 21 kişilik kurtarma ekibi, iki kurtarma köpeği ve bir kurtarma aracı, bir yapı mühendisi, beş doktor ve sismik planlama uzmanıyla birlikte bir askeri nakliye uçağı Türkiye'ye geldi.

qZ4vtC5KTUGKKye7sCOt9w

Fransa

Fransa, Türkiye'ye 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibi gönderdi. Fransa Sivil Savunma birimi de Türkiye için yola çıkan kurtarma ekibinin görsellerini Twitter'dan paylaştı.

4WAAV-77E0eoE_xnH9EMYQ

Güney Kore

60 kişilik bir arama kurtarma ekibi ve tıbbi malzeme gönderilecek. Hükümet ayrıca ilk etapta 5 milyon dolarlık insani yardım sağlandığını ve Gyeonggi eyalet hükümetinin de ayrıca 1 milyon dolarlık insani yardım sağlamayı planladığını açıkladı

Türkiye'nin yeni kamikaze İHA'sı "Azab" geliyor Türkiye'nin yeni kamikaze İHA'sı "Azab" geliyor

5wEMX2OmuUi4k8iNZ8Wafg

Pakistan

Pakistan, Başbakan Şahbaz Şerif’in talimatıyla Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye'ye arama ve kurtarma ekipleri gönderdi.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada ise Ravalpindi’deki Chakala Hava Üssü’nden kalkan silahlı kuvvetlere ait C-130 nakliye uçağı yola çıktı.

Rk2yWqocuUS6AsSorrubdw

Hindistan

Doğal Afet Müdahale Gücü'nden 100 personelinin yanı sıra, köpekli ekipler ve ekipmanlar yolda. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada eğitimli doktorlar, sağlık görevlileri ve temel ilaçlardan oluşan sağlık ekiplerinin de yola çıkmaya hazır olduğu belirtildi.

vO-ryVnUgE6OMEBx0XfT3Q

İngiltere

hj5QXIusbkeYTPBe9mLjEQ

İsviçre

İsviçre kurtarma köpeği servisi REDOG, 14 köpekle birlikte 22 kişilik profesyonel kurtarma ekibini Türkiye'ye gönderiyor. Hükümet ayrıca Türkiye'ye ordu afet uzmanları da dahil olmak üzere toplam 80 uzman gönderileceğini açıkladı.

2Eze5d1ML0icvlZlGuH6Jw

Japonya

Deprem felaketine ilk tepki veren ülkelerden biri Japonya oldu. Bu alanda dünyanın en ileri teknoloji ve tecrübelerine sahip toplumu olan Japonlar yaklaşık 75 kişilik en profesyonel ekipmanlarla donatılmış bir kurtarma ekibi gönderdi.

FbKWAI02KkasPGuzZpdm0Q

Avusturya

Bir askeri afet yardım biriminden Türkiye'ye 84 asker gönderilmesi teklif edildi.

FbKWAI02KkasPGuzZpdm0Q

İspanya

85 personel ve bir gönüllü itfaiyeci birliği ile iki arama kurtarma ekibi Türkiye'ye gönderiliyor.

lm1XsA4STUixBkFSxp5WbA

Polonya

Türkiye'ye tam teçhizatlı 76 itfaiyeci ve sekiz eğitimli köpek gönderiyor.

iUkKnfTg7k-sm4POxBcFwQ

Kosova ve Hırvatistan

Kosova ve Hırvatistan'dan arama-kurtarma ekipleri deprem bölgelerindeki çalışmalara destek olmak amacıyla Türkiye’ye hareket etti.

GztZBCsxx0GEOjiWP6saRg

Sırbistan

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'dan 27 kişilik arama kurtarma ekibi, Türkiye'ye hareket etti.

e79a8ARXV02GeDTpXy0VZw

Moldova

Cumhurbaşkanı, Türkiye'ye 55 kurtarma görevlisinin gönderildiğini söyledi.

Meksika

Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un talimatıyla Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Türkiye'ye 145 kişilik aramak ve kurtarma ekibi gönderdi.

J3Bh11g4mUmsnnvDyTIMNw

İtalya

Sivil Koruma Dairesi Türkiye'ye yardım teklif etti. Bir itfaiye ekibi Pisa'dan ayrılmaya hazırlanıyor. İtalyan ordusu sağlık ve diğer personelin yanı sıra bir nakliye uçağı ile profesyonel ekipman taşınacağını da söyledi. İtalya deprem konusunda son derece tecrübeli ekiplere sahip bir ülke.

2OpGHQeNRUqBhH84Guzmwg

Mısır

Mısır'ın, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere destek için Türkiye ve Suriye'ye 5 yardım uçağını gönderdiği bildirildi.

cD0PEhflF0ORkZgk8XEltQ

Yeni Zelanda

Türk Kızılayı'na 632 bin dolar ve Suriye Arap Kızılayı'na 316 bin dolar nakit yardım gönderdiler.

8KwEg3LGAU2v0n568YrT0Q

Çin

Çin Acil Durum Bakanlığına bağlı, arama, kurtarma ve sağlık destek görevlilerinden oluşan 82 kişilik Çin ekibi kurtarma ekipmanları ve malzemeleriyle yola çıktı.

itHHkpZ8ikybI4t5i2CoCg

Avustralya

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkesinin Türkiye'deki arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla uzman ekip göndereceğini bildirdi.

AB'den 21 Ülke Yardıma Koştu

AB Komisyonu'nun kriz yönetimi, sivil koruma ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarčič, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında Türkiye'ye 21 ülkeden 28 arama kurtarma ve sağlık ekibi gönderildiğini bildirdi.

Kaynak: NTV