Libya’daki geçici Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid ed-Dibeybe, ertelenen seçimler gerçekleştirilinceye kadar görevde kalacağını vurguladı.

Hükümetinin, ülkede her düzeyde tüm sahneleri yönettiğini aynı zamanda tüm belediyeleri ve güvenlik ve istihbarat servislerini de yönettiğini belirtti.

Dibeybe dün bir Tunus radyo istasyonuna yaptığı açıklamalarda, rakibi Fethi Başağa liderliğindeki paralel İstikrar Hükümeti’nin ‘iki hükümet kurarak Libya sahnesini bozmak istediğini’ öne sürerek “Gerçekte tek bir hükümet var, o da benim hükümetim” ifadelerini kullandı.

İki ay sonra seçim yapmaya hazır olduğunu söyleyen Dibeybe, seçimler için bir anayasal temel gereklilik olduğunu vurguladı. Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığının belirsiz olduğunu ve henüz karara bağlanmadığını ifade ederek bu konuda kararın kendisinin olmadığını ve böyle bir açıklama yapmadan önce çevresinin görüşünü dinlemesi gerektiğini iddia etti.

Dibeybe, Türkiye ile ilişkilerinin geliştirilmesini bir kez daha savundu. Ayrıca, Başkanlık Konseyi’nin Libya devletini yurt dışında temsil etmekle görevlendirilmiş olması göz önüne alındığında, yakın zamanda Cezayir’de düzenlenen Arap zirvesine katılmamasının da doğal olduğunu kaydetti.

Dibeybe, Mısır ile ilişkiler konusunda da açıklamalarda bulundu. Mısır ile normal ilişkiler kurmak, daha yakın olmak ve bazı konularda görüş farklılıkları konusunda uzlaşmak istediğini söyledi. Dibeybe, Mısır’ın büyük bir ülke ve komşu olduğunu, hükümetinin Libya’da uygulanan projelerle ilgili olarak Mısır tarafıyla yaptığı sözleşmelere uyduğunu vurguladı.

Dibeybe, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un Libya seçimlerine verdiği desteğe övgüde bulundu. Ayrıca Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in yanı sıra Fas’ın, ülkesindeki birçok sorunun çözülmesine yardımcı olmasından da övgüyle bahsetti.

Çözümün sadece Libya temelli olması gerektiğini belirten Dibeybe taraflara, tüm Libyalıların hakkı olarak seçimleri gerçekleştirmek üzere çalışmaya çağırdı. Bu projenin arkasında birlik olunmasını istediğini ve başka hiçbir alt çözümün bu seçimlerin yerini alamayacağını düşündüğünü söyledi.

Dibeybe, Tunus hükümetinin kendisinden, bölgeye göndermek için çalışmaları başlattığı yakıt sevkiyatı hakkında herhangi bir talepte bulunmadığını kaydetti. Bazı Libyalı tüccar ve iş insanlarının Tunus’a yönelik benzer yardım sevkiyatlarının sağlanmasına yardımcı olduğunu açıkladı. “Tunus’ta akaryakıt sıkıntısı olduğunu duyunca oradaki kardeşlerimize yardım etmek için elimizden geleni yaptık” ifadesini kullandı.

İki tarafın karşılaştıkları sorunlara ve nisan ayında Tunus’a daha önceden planlanmış bir ziyareti ertelediğini kabul etmesine rağmen ilişkilerin normal olduğunu belirten Dibeybe, Tunus Başbakanı Necla Budin yakında Libya’yı ziyaret edeceğini kendi ziyaretinin daha sonra gerçekleştireceğini kaydetti.

Şark'ul Avsat'ın haberine göre Dibeybe askeri unsurlarına ve güvenlik güçlerine de takviye yapmaya çalışıyor. Diğer yandan protestocuların başkent Trablus’ta hayati bir yolu ateşe vermesi ve kapatmasının ardından Cenzur belediyesi yeni bir belediye kurma kararını reddetti.

Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Genelkurmay Başkanı Muhammed el-Haddad’ın ‘53. Bağımsız Piyade Tugayı’ karargahında yapılan ‘Kasırga 1’ taktik tatbikatında, askeri kurumu geliştirmeye yönelik çabalarına övgüde bulundu. Dbeybe, tatbikat sırasında yapılanların, askeri kurumu geri getirme ve subay ve erlerin tecrübesiyle birleştirmenin bir işareti olduğunu belirtti.

Dibeybe hükümetinin İçişleri Bakanı Imad Trabelsi dün akşam bir dizi güvenlik lideriyle yaptığı görüşmesini, Büyük Trablus’un tüm bölgelerinde güvenliği sağlamak için 1 No’lu güvenlik planının hazırlanmasının bir parçası olarak değerlendirdi. Güvenlik planının ayrıntılarını ve tam olarak uygulanması için gerekli ihtiyaçları görüştükten sonra, hedeflerine ulaşmak için planın zamanında uygulamaya konulmasının önemini vurguladı.

Diğer yandan, göstericiler Dibeybe’nin es-Serrac bölgesini yeni bir belediyeye dönüştürme sözünü protesto etmek için Cenzur belediyesinin giriş ve çıkışlarını ateşe verdi. Dibeybe’nin bölge ziyaretinin dün akşam sona ermesinin ardından Cenzur belediyesi, bir açıklama yayınlayarak, Cenzur belediyesine ait arazilerin büyük bir bölümünün mahsup edilmesi yoluyla, Serrac adına yeni bir belediye kurulmasını reddetti. Açıklamada, bu adıma karşı Hükümet Başkanlığı’na da uyarıda bulunuldu.

Bölge halkı, Dibeybe’ye bölge ziyareti sırasında yaşanan sorunları ve bazı hizmetlerin iki belediye arasında bölünmesinin aksamaya neden olduğunu bildirmişti.

Dibeybe hükümeti Dışişleri Bakanı Necla Menguş, Maltalı mevkidaşı Ian Burg bir araya gelerek, iki ülke arasındaki bir dizi ortak dosyayı görüştü. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve iki ülke arasında enerji, eğitim, sağlık ve kaçak göçmenlik dosyası başta olmak üzere birçok alanda imzalanan anlaşmaları uygulanmasının yolları ele alındı.

Görüşmede ayrıca başta konsolosluk alanında iş birliğinin artırılması ve özel sektörün çalışmalarını teşvik edilmesi olmak üzere iki ülke vatandaşlarına vize işlemlerinin kolaylaştırılması, hava sahasının açılması ve Libya ile Malta havaalanları arasında uçuşlar gerçekleştirilmesi de ele alındı.

Libya Dışişleri Bakanlığı’na göre Burg iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğini ve ülkesinin bu ikili ilişkileri her alanda güçlendirme ve bunu, iki ülkenin çıkarlarını garanti altına alacak şekilde sürdürme arzusunu vurguladı. Ülkesinin, Libya’nın anayasal bir temel üzerinde anlaşmaya varma ayrıca adil ve şeffaf bir şekilde seçimleri gerçekleştirme çabalarına verdiği desteğe de dikkat çekti.

İran'da 5 Kişiye Daha İdam Cezası İran'da 5 Kişiye Daha İdam Cezası

851911-762533961