İsrail ordusu, gece saatlerinde karadan, havadan ve denizden saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi'nde kara operasyonuna başladı.

"İnsani ara"nın bitmesinin ardından İsrail saldırıları artarak sürüyor "İnsani ara"nın bitmesinin ardından İsrail saldırıları artarak sürüyor

Uluslararası basın Gazze Şeridi'nin İsrail içinde görülebildiği ve çalışmalarına izin verilen Gazze'nin kuzeyinde sınıra yaklaşık bir kilometre mesafedeki Sderot'a akın etti.

Gün boyunca dünyanın farklı noktalarından gelen gazeteciler abluka altındaki Gazze Şeridi'ne İsrail ordusunun düzenlediği yoğun hava ve kara saldırılarını okuyucularına ve izleyicilerine canlı yayınlar, son dakikalar, görüntü ve fotoğraflarla aktardı.

- Gazze'ye insani yardım zor giriyor, basın gidemiyor

İnsani yardımların bile kısıtlı şekilde ulaştığı Gazze'ye yabancı basının ulaşma imkanı bulunmuyor.

Filistinli gazeteciler, Gazze'de giderek büyüyen insani kriz, büyük yıkım ve sivil can kayıplarını, internet ve iletişim kesintisinin yanı sıra can güvenliği tehlikesi altında dünyaya duyurmaya çalışıyor.

İsrail ordusu, gazetecilerin can güvenliğine ilişkin teminat vermiyor.

Uluslararası yardım kuruluşları Gazze'ye insani yardımın ulaştırılması ve güven içinde dağıtılması için ateşkes çağrıları yapıyor. Bunun yanı sıra savaş zamanında basın özgürlüğünün sağlanması ve medyanın görevini yapabilmesi için Gazze'ye geçişe izin verilmesi konusunda imza kampanyaları düzenleniyor.

Gazze'de öldürülen gazeteciler için İsrail'i suçlayan basın örgütleri, İsrail içinde görev. yapan medya çalışanlarının büyük baskı gördüğüne işaret ediyor.

İsrail'in 7 Ekim'de abluka altındaki Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırılarda bugüne kadar 24 Filistinli gazeteci yaşamını yitirdi.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Örgütüne göre, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde 7 Ekim'de tırmanan İsrail-Filistin çatışmasında 4 İsrailli, 1 Lübnanlı ve 24 Filistinli olmak üzere toplam 29 basın mensubu hayatını kaybetti.