Katarlı genç Ganim el Muftah, dün başlayan ve 18 Aralık’a kadar devam edecek olan 2022 Dünya Kupası’nın etkileyici açılışında dikkatleri üzerine çekti.

Doğuştan belinden aşağısı olmayan, Kaudal Regresyon Sendromu hastası Muftah’ın, dünyaca ünlü aktör Morgan Freeman ile birlik mesajı veren sohbeti açılış törenine damga vurdu.

Mayıs 2002’de dünyaya gelen ve Körfez bölgesinde tanınan Muftah, daha önce CNN’e verdiği bir röportajda, “Çeyrek bir vücudum var ama bu her gün mutlu olmama engel değil’’ dedi.

Muftah bir diğer konuşmasında ise, “Küçük yaştan itibaren kendimle barışmayı, değiştirilemeyecek şeylerle barışmayı öğrendim. Vücudumla ve görünüşümle barıştım ve Allah’a şükürler olsun ki, Cenâb-ı Hakk’ın beni en güzel surette yaratmış olduğu kanaatine vardım. Ağrı ve ızdıraplarımı sabırla, hamd ve niyaz ile tedavi ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hayata pozitif bakmasını annesine, sebat ve sabrı babasına borçlu olduğunu söyleyen Muftah, profesyonel olarak kaykay kullanıyor ve futbol oynuyor.

3 bin metre yüksekliğiyle Umman’ın en yüksek dağı olan Şems Dağı’na çıkan Ganim’in ayrıca dalış sertifikası da bulunuyor. 

Bu yıl resmi FIFA Dünya Kupası elçilerinden biri olarak seçilen Muftah, ülkesindeki diplomatik çalışmalara katılmayı hedefliyor.

Muftah, annesinden ilham alan bir proje olan ‘Gharissa Ice Cream’ adlı kendi dondurma şirketini açarak ülkenin en genç girişimcilerinden oldu. Şirketin 6 şubesi ve 60 çalışanı bulunuyor.

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani, dün yaklaşık 67 bin kişinin bulunduğu geleneksel bir Bedevi çadırı şeklindeki Al Bayt stadyumunda ‘İnsanlıkla Buluşmak’ sloganı taşıyan 2022 Dünya Kupası’nın açılışını yaptı.

Açılış törenine Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in yanı sıra Ürdün Kralı 2. Abdullah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Raşid, Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed Al Maktum ve Lübnan Başbakanı Necib Mikati katıldı.

Tören, Katar gelenekleri ile uluslararası kültürü birleştiren, finallere katılan 32 takımın tamamını, önceki ev sahibi ülkeleri ve gönüllüleri onurlandıran 7 performansı içerdi.

Kaynak: Şarku'l Avsat