Ragıp Soylu'nun Middle East Eye'da yayınlanan makalesinden çevirilmiştir.

"Türkiye'de Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim ikinci tura kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 49,50'sini aldı. Ana muhalefet partisi merkez sol Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,96 oy alabildi.

Ancak asıl sürpriz, oyların yüzde 5,2'sini alan ayrılıkçı Türk aşırı milliyetçi aday Sinan Oğan oldu. 

Şimdi halkın gözü 28 Mayıs seçiminde.

14 Mayıs seçimlerinde kesin olan şey, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (Ak Parti) sonuçlara şaşırmadığı.

Kılıçdaroğlu'nun önde olduğunu ve ilk turda kazanma şansının olduğunu gösteren birçok ankete rağmen, Ak Parti'nin kendi anketleri haftalarca farklılık gösterdi. 

Parti tarafından geçen ay yapılan yedi anket, Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nun iki ila üç puan önünde olduğunu ve ikinci tura çıkma olasılığının yüksek olduğunu gösterdi. 

Erdoğan'a yakın kaynaklar, Erdoğan'ın ikinci turu kolaylıkla kazanabileceğini belirtiyor.

İkinci turun Erdoğan'ı büyük bir avantaja sokan iki ana yönü var.  

Yeşil Sol Parti'li vekil: LGBTİ+’ların yanındayız! Yeşil Sol Parti'li vekil: LGBTİ+’ların yanındayız!

Birincisi: Meclis. 2018'deki son milletvekilliği seçimine kıyasla Ak Parti yüzde sekiz destek kaybederek sadece yüzde 35,4 oy ile 266 sandalye aldı. Ancak müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 2018'e kıyasla yalnızca yüzde bir kaybederek yüzde 10'u elinde tutarak 50 sandalyeye sahip oldu. Doalyısıyla MHP ile birlikte Erdoğan meclisin çoğunluğunu elinde tutuyor.  

Ak Parti yetkilileri daha cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda Erdoğan'ın mecliste çoğunluğu elinde tutmasının kendisine rakibine karşı büyük bir psikolojik üstünlük sağlayacağına inandıklarını söylemişlerdi.

Ama Erdoğan'ın ikinci bir avantajı daha var: Sinan Oğan'ın seçmeni. Bir analiz Oğan'ın, Erdoğan'ın İç Anadolu'daki oy payını yediğini gösteriyor.

Örneğin Erdoğan, 2018'de yüzde 74,2 aldığı Konya'da yüzde 5,3'lük bir kayıp yaşamış gibi görünüyor. Oğan ise Konya'dan yüzde 6.76 oy aldı.

Kayseri'de Erdoğan'ın oy oranı 2018'den bu yana yüzde 6,6 düşmüş görünüyor. Burada ise Oğan yüzde 8.7'de.

Yozgat, Sivas gibi Erdoğan'ın kalesi olan birkaç şehirde daha durum bu şekilde.

Bütün bu illerde Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ya 2018'deki muhalefet oylarıyla benzer seviyelerde duruyor ya da yüzde 2-3 daha düşük görünüyor.

Bu analiz, Erdoğan seçmeninin muhtemelen mülteci karşıtlığı nedeniyle bir şekilde Oğan'a kaydığını gösteriyor.

Oğan'ın ise Erdoğan'ı desteklemesi, Kılıçdaroğlu'nu desteklemesinden daha muhtemel gözüküyor. Çünkü, Erdoğan, MHP ile birlikte Türk milliyetçiliğini temsil ediyor.

Erdoğan'ın elinde başka kozlar da var. Kılıçdaroğlu'nun aksine Erdoğan cumhurbaşkanı yardımcılığı seçimlerini henüz açıklamadı."

Daily Ummah