Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu ziyareti öncesinde Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilen Rusya'nın anlaşmaya dönmesi için mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşeceğini bildirmişti. Ağustos ayı içerisinde görüşmenin yapılacağı biliniyordu ancak henüz tarih ve yer netleşmemişti.

ERDOĞAN İLE PUTİN 4 EYLÜL'DE BİR ARAYA GELECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin 4 Eylül 2023'te yapılacağını duyurdu.  İki lider, Soçi'de bir araya gelecek.

Tahıl Koridoru meselesini ele alacak olan liderlerin hangi sonuca varacağı ise merak konusu oldu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ise daha önce, Erdoğan-Putin görüşmesinin Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devamlılığı için son bir fırsat olduğunu vurgulamıştı.

Öte yandan, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Moskova'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Tarafların, Ukrayna'da devam eden savaş, esir takası ve tahıl koridoru meselelerini ele alacağı belirtildi.

PUTİN, RUSYA'DAN ÇIKAMIYOR

Bilindiği üzere, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), 17 Mart 2023 tarihinde Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu. UCM Başsavcısı Karim Khan, söz konusu kararın ömür boyu işleyeceğini belirtti.

Rusya'nın savaş suçlusu lideri bu nedenle ülke sınırlarından dışarı çıkmıyor.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya’nın Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı savaş ve işgal girişimi nedeniyle, dünya pazarına açılamayan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı.

22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyordu. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılların dünya pazarına açılmasını sağlıyordu. 17 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya, bu anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

Mustafa Kemal videosu ile gündem olan gencin ifadesi ortaya çıktı Mustafa Kemal videosu ile gündem olan gencin ifadesi ortaya çıktı

QHA