Suriye rejimin Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıktığı kuzeybatı Suriye'ye saldırlarını arttırdı. Depremden bu zamana kadar 84 defadan fazla saldırı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Esed rejimi, yine sivilleri hedef aldı Esed rejimi, yine sivilleri hedef aldı

Suriye rejimi güçleri dün BM'nin Türkiye'den bölgeye yardım taşımak için kullandığı kilit bir yol olan İdlib'in kuzeybatısındaki Bab al-Hawa otoyolunu bombaladığı bildirildi.

Rejimin bombalaması sonuç vermezken Babam al-Hawa sınır kapısından geçişlerin devam ettiği kaydedildi. Esed rejimi tarafından gerçekleştirlen saldırı, Suriye ve Türkiye'de 50 binden fazla kişinin ölümüne yol açan ve Suriye'nin kuzeybatısındaki binlerce binayı yerle bir eden yıkıcı 6 Şubat depreminin ardından geldi. Bölgede yarım amaçlı bulunan Beyaz Miğferler, arama kurtarma görevlerinin engellenmeden devam edebilmesi için kuzeybatıdaki tüm Rus ve Suriye bombalamalarının derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Ateşkes çağrısına rağmen, Suriye rejimi depremden bu yana kuzeybatı Suriye'yi 84'ten fazla bombaladı saldırıların çoğu yoğun nüfuslu bölgelere yapıldı. Kuzeybatı Suriye'deki yardım grupları, yeni sınır kapılarının açılmasına rağmen uluslararası yardımın büyük kısmının rejimin etkin olduğu bölgelere gittiğini aktardı.

Kaynak: Ortadoğu Haber