Türkiye ve Suriye'de on binlerce kişinin ölümüne neden olan deprem sonrası Halep'teki deprem bölgelerini ziyaret eden Esed ve eşinin yaptıkları ziyarette gülmeleri uluslararası platformda tepkiye neden olmuştu. Bir tepki de İngiliz The Sunday Times'tan geldi. 

Kahramanmaraş merkezli ve 9 saat arayla art arda yaşanan depremler Türkiye ve Suriye'de on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine on binlerce kişinin de yaralanması ve evsiz kalmasına neden oldu.  

Deprem Suriye'nin kuzey bölgelerinde de büyük bir yıkıma neden oldu. Savaşın yıktı bölge depremle birlikte bir kez daha yıkıldı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed depremden 4 gün sonra rejim kontrolünde olan Halep'i eşi Esma Esed ile bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Esed'in Halep'te depremden sağ kurtulanları ve deprem bölgelerine yaptığı ziyarette sürekli gülmesi büyük tepkiye neden olmuştu. Bu ziyaret ise Esed'İn doğal afet vurduktan sonra Esed'in ilk ortaya çıkışı oldu.

Esed Depremi Fırsata Dönüştürüyor

The Sunday Times gazetesi, Beşar Esed'in depremde gülmesine tepki veren gazetelerden biri oldu. Gazete rejimin depremi fırsata dönüştürmek işlediği suçların kanıtlarını silmek ve hatta dünyanın Suriye'ye yeniden yapılanmayı finanse etmek için bir fırsat olarak gördüğünü yazdı. 

Haberde, Esed'in depremin ardından dahi büyük can kaybı yaşayan muhalif bölgeleri Rusya'nın desteği ile bombalamaya devam ettiğine ve rejimin oradaki halkı katletmeye devam ettiğine vurgu yapıldı. 

Rusya, İran ve Çin Rejiimin Yanında

Haber 2011 yılından beri Suriye halkına karşı acımasızca davranan Esed rejiminin İran, Rusya ve Çin tarafından paravan şirketler kurularak desteklendiğine dikkat çekti. Esed kullandığı yüksek teknolojili telefonlarıyla ve ünlü markalardan giyindiği elbiseleriyle çektirip paylaştığı fotoğrafları halkı açlık ve yokluk altındayken yapmaya devam ettiğini yazdı. Haber ayrıca Esed'in halkının yaşadığı bu yokluğu ise Batılı ülkelerden gelen yaptırımlar bağlanarak kendisine bir kalkan oluşturduğuna da yer veriliyor. 

Esed Uluslararası Meşruiyete Sahip Olma Peşinde

İsrail, Ramallah'taki sağlık kompleksine saldırdı İsrail, Ramallah'taki sağlık kompleksine saldırdı

The Sunday Times gazetesi haberinde depremin Esed için bir fırsat niteliğinde olduğunu Arap ülkeleri dahil olmak üzere dünya liderlerinden aldığı tüm taziye mektuplarının altını çizerek kendisini uluslararası meşruiyete sahip biri olarak sunmaya çalıştığı vurgu yapıldı. Gazete Esed'in amacının batılı ülkelerle bağlantıya geçerek finansman almak ve bunun üzerinden de Batı ile ilişkileri yeniden kurmak olduğunu yazdı. 

Kaynak: Ortadoğu Haber