Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü son yayınladığı raporunda 2018 yılında Doğu Guta'da 78 sivilin ölümüne neden olan kimyasal saldırıyı Esed rejiminin yaptığını doğruladı.

Rapor fiziksel kanıtlarla dolu

Yayınlanan rapor; uzmanlar, taraf devletler ve diğer kuruluşlar tarafından toplanan ve sağlanan fiziksel kanıtların değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Buna 70 çevresel ve biyomedikal numune, 66 tanık ifadesi ve adli tıp analizi, uydu görüntüleri, gaz dağılım modellemesi ve yörünge simülasyonları gibi diğer doğrulanmış veriler dahil edildi. Elde edilen kanıtlar, müfettişler, analistler ve birkaç harici bağımsız uzman tarafından da incelendi.  

İsrailli Bakandan skandal sözler: "Filistin halkı diye bir şey yok" İsrailli Bakandan skandal sözler: "Filistin halkı diye bir şey yok"

Rapor ‘taraflı’ dedi

Lahey'deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün daimi temsilcisi Milad Atti, Şam'daki "Dışişleri Bakanlığı" binasında düzenlediği basın toplantısında, Esed rejiminin "soruşturma ve teşhis ekibini" tanımadığını söyledi. 

Rejim, "soruşturma ekibini" yalnızca "Batılı kaynaklara ve Nusra Cephesi ve Beyaz Miğferler gibi rejim karşıtı gruplara" güvenmekle suçlayarak, ekibin Suriye'ye baskı konusunda tarafsız ve profesyonellikten yoksun olduğunu iddia etti.

Kaynak: Ortadoğu Haber