Rus "Vedomosti" gazetesi, Kremlin'den adı açıklanmayan bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, Esed'in mart ayı ortasında Rusya'yı ziyaret edeceğini bilgisini doğruladı. Bu toplantıda Esed ve Putin'in görüşme ihtimalinin de olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor ancak Kremlin'den bu konu ile ilgili resmi bir açıklama ya da doğrulama olmadı. 

Esed'in Moskova ziyareti ülkenin ekonomisinin çok kötü olduğu bir döneme rastlaması rejimin Rusya'dan ekonomik yardım talep edeceği yorumlarını da beraberinde getirdi. 

Suriye Uzlaşma Komitesi'nin resmi sözcüsü Ömer Rahmon verdiği konuyla ilgili olarak; Esed'ın Moskova ziyaretinin iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve ortak çıkar meselelerine ilişkin istişareleri güçlendirmeyi amaçladığını bununla birlikte Esed ile Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşme olasılığı konuları üzerinde durulacağını belirtti. Rahmon bununla birlikte Suriye'de yaşanan depremin etkilerine karşı çözüm önerilerinin masaya yatırılacağını ve Batı'nın Suriye'ye yönelik ablukasından kaynaklanan ekonomik krize çözüm önerileri getirileceğini sözlerine ekledi.

Rus politikaları uzmanı Bassam Al-Bunni ise bu ziyaretin Batı ile Rusya arasındaki çatışmanın kızıştığı ve Rusya'nın Suriye'ye uygulanan kuşatmanın artık bir anlamı olmadığına inandığı bir zamanda geldiğini ifade ederek bu görüşmenin sonunda Şam'a uygulanan ambargonun büyük anlaşamalarla birlikte bozulabiliceğini kaydetti. Al-Bunni ayrıca, "Elbette Rusya, Şam'ı ekonomik olarak destekleyebilir ve bunu yapmasına olanak tanıyan doğal kaynaklara (petrol, gaz, gıda, inşaat malzemeleri) sahiptir. Suriye'nin Rusya'nın jeopolitik denkleminin bir parçası olduğunu ve Ukrayna'daki savaşın Şam ile iş birliğini engelleyemeyeceğini unutmayalım" dedi.

Öte yandan, Şam ile Ankara arasındaki normalleşme sürecinin ziyaretin gündemine hâkim olmasını bekleyen Al-Bunni, "Rusya'nın bu bağlamdaki önemli rolü göz önüne alındığında, Moskova olarak normalleşme tartışması elzem olacaktır. Suriye'nin başta Türkiye olmak üzere komşularıyla iyi ilişkilere sahip bir ülke olmasını istiyor. Bu da eninde sonunda Suriye ekonomisinin çıkarına olacaktır."

im-693625Türkiye ve Suriye savunma bakanları Rusya'da bir araya geldi.

Rusya uzmanı, Ankara ile normalleşme sürecine geçmeden önce Şam'ın koşullarının ele alınacağını, Rusya'nın görüşler arasında köprü kurmayı ve ara çözümlere ve önerilere ulaşmayı umduğunu belirterek, "Rusya bu dosyada Esed'i etkileyerek bu dosyada esneklik gösterebilir" dedi.

Diğer yandan ise kulislerde dolaşan haberlere göre Suriye rejimi, Ankara'nın şu anda reddettiği normalleşmeye başlamadan önce Türkiye'nin kuzey Suriye'deki askeri varlığını sona erdirmesini istiyor.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Londra'da gazetecilere konuşurken Suriye'nin Arap Birliği'ne dönemsi için bir olanak olduğunu ancak bunun için daha vakit olduğuna da vurgu yaptı. 

Suriyeli araştırmacı Ahmed Al-Saeed konuyla ilgili olarak; "Rusya, Esed üzerindeki uluslararası tecridin kırılma zamanının geldiğine inanıyor ve şimdi Esed'ı ziyaret ederek yurtdışı turları düzenlemeye başladığını göstermek istiyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Umman Sultanlığı ve şimdi Rusya'yı gizli değil, duyurulan bir şekilde ziyaret ediyor." dedi.

Moskova'da 4'lü toplantı

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir basın açıklaması düzenledi. Bu basın toplantısında Türkiye, Rusya ve Suriye dışişleri bakanları arasında düzenlenmesi planlanan toplantıya ilişkin soruya yanıt veren Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya ve Suriye arasında Savunma Bakanları üçlü savunma bakanları toplantısı gerçekleştirildiğini, mevkidaşı Abdullahiyan'ın da bu formata katılmak istediklerini söylediğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, mevkidaşına İran'ın da bu toplantıya katılmasının hiçbir mahsurunun olmadığı yanıtını verdiklerini belirterek, şu anda Suriye için ayakta kalan tek mekanizmanın Astana formatı olduğunu söyledi.

Dışişleri bakanları toplantısı için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Bunu 4'lü bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Ruslardan olası dışişleri bakanları toplantısının hazırlığı için teknik düzeyde bir toplantı yapma teklifi geldi gelecek hafta için. Bakan yardımcımızı da Moskova'ya göndereceğiz. Bu toplantıya İran tarafı da katılacak. Bu toplantıda dışişleri bakanları toplantısının hazırlıkları yapılacak" diye konuştu.

Çavuşoğlu, daha sonraki aşamada herkesin uygun gördüğü bir zamanda dışişleri bakanları düzeyinde toplantı gerçekleştirilebileceğini belirterek, sözlerini, "Gelecek hafta Moskova'da teknik düzeyde dörtlü bir toplantı için Rusya'dan bir davet aldık. Biz de bu toplantıya katılacağız" diye tamamladı.

Kaynak: Ortadoğu Haber