Beşar Esed, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından Rus basınına röportaj verdi.

Esed, verdiği röportajda, Suriye'deki Rus varlığı, Türkiye ile normalleşme meselesi, Ukrayna-Rusya savaşı gibi güncel konularda açıklamalarda bulundu.

Suriye’deki Rus varlığı hakkında konuşan Esed, "Suriye'deki Rus askeri üslerini genişletmek veya sayılarını artırmak iyi bir fikir. Rusya'nın varlığı geçici olmamalı ve sadece terörle mücadele ile sınırlı olmalıdır," ifadelerini kullandı. 

"Türk askeri Suriye'den çekilmelidir"

Esed, yakın zamanda İran, Rusya, Suriye ve Türkiye arasında gerçekleşecek olan dörtlü müzakereler hakkında daha önce de yinelenen görüşme şartlarını ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmenin şartı, Türk askerinin Suriye'den çekilmesi, ülkenin kuzeybatısındaki teröristlere desteğin reddedilmesi ve fiilen toprak bütünlüğünün tanınmasıdır," şeklinde açıkladı.

"ABD hakkında kanıtlara sahibiz"

Konu ABD'nin Suriye'deki varlıklarına geldiğinde Esed ABD kontrolündeki Al-Tanf askeri üssünde militanlara eğitim verildiğine dair kanıtlara sahip olduklarını belirtti. 

ABD, Suriye'deki İran milislerini vurdu ABD, Suriye'deki İran milislerini vurdu

Suriye sözde Devlet Başkanı Esed baş müttefiki olan Rusya'nın Ukrayna ile savaşması hakkında da yorumlarda bulundu. Rusya tarafından ilhak edilen bölgeleri Suriye'nin tanıyacağını belirten Esed, Ukrayna savaşı ile ilgili olarak Batı ülkelerini suçladı. Aynı şeyin Suriye'de de yapıldığını belirtti. Ukrayna'daki savaşın küresel bir savaşa dönüşmemesi için "nükleer caydırıcılığı" vurguladı.

Esed, Rusya ile ekononmik alanda iş birliğinin devam edeceğini ve yeni anlaşmaların imzalanacağını belirtti.

Kaynak: YzbHakan