Yıl 2018. Suriye'de Esed rejiminin ablukasında bulunan Doğu Guta'nın Duma ilçesinde yaşanan katliam savaşın korkunç yüzünü bir kez daha ortaya koymuştu. 

Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü

Kimyasal silahların sivil halk üzerinde kullanıldığı bu saldırıda 78 sivil hayatını feci şekilde kaybetmişti. Aradan geçen yıllar bu katliamın ardındaki sorumluları raporlarla belgeleyerek kamuoyuyla paylaşacaktı. 

2018_NISAN_gutakimyasal

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) hazırladığı üçüncü raporunda 78 sivilin katledilişinin sorumlularını gün yüzüne çıkardı.

Hollanda'nın Lahey kentinde OPCW Soruşturma ve Teşhis Ekibi (IIT) tarafından hazırlanan bu üçüncü rapor 7 Nisan 2018'deki yaşanan katliamı şu şekilde aktarıyor: 

syria0913_coverimage1

"7 Nisan 2018 akşamı, Suriye rejiminin elit birimi olan Kaplan Kuvvetleri'ne ait birim Duma'da sivillerin yaşadığı bir bölgede iki apartmanın üzerine zehirli klor gazı içeren iki sarı silindir attı. Ardından ölü ve yaralılar."

623774Image1

Hazırlanan rapor; uzmanlar, taraf devletler ve diğer kuruluşlar tarafından toplanan ve sağlanan fiziksel kanıtların değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Buna 70 çevresel ve biyomedikal numune, 66 tanık ifadesi ve adli tıp analizi, uydu görüntüleri, gaz dağılım modellemesi ve yörünge simülasyonları gibi diğer doğrulanmış veriler dahil edildi. 

Elde edilen kanıtlar, müfettişler, analistler ve birkaç harici bağımsız uzman tarafından da incelendi.  

IIT, bir dizi olası senaryoyu değerlendirdi ve topladıkları ve analiz ettikleri kanıtlara karşı geçerliliklerini test ederek şu sonuca vardılar: Suriye Arap Hava Kuvvetleri bu saldırının failleridir. 

Genel Direktör Arias araştırma ile ilgili şu çarpıcı açıklamayı yapıyor: "Dünya artık gerçekleri biliyor - OPCW ve ötesinde harekete geçmek uluslararası topluluğa kalmış." 

Ortadoğu Haber