Şam'ın Tadamon mahallesinden 83 Filistinlinin, Esed rejimi tarafından zorla kaybedildiği ortaya çıktı. Tadamon adını Esed'in 41 sivili infaz etmesi ile gündeme gelmişti.

Suriye Filistinlileri için Eylem Grubu”, Şam'ın Tadamon mahallesinde Esed rejimine bağlı milisler 83 Filistinli'nin zorla kaybettirdiğini ve bu yapılan uzun araştırmalar sonucu 73 kişinin akıbeti konusunda bilgiye ulaşılırken 10 Filistinli sivil ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşılamadığı belirtiliyor. 

Esed'in Halkına Karşı Kimyasal Kullandığı Resmileşti Esed'in Halkına Karşı Kimyasal Kullandığı Resmileşti

Tadamon adı Esed'in 41 sivili katlettiği görüntülerle hafızalardaki yerini korurken sivil toplum örgütleri rejimin zorla kaybettirdiği sivillerin akıbetini sorgulamaya devam ediyor. 

Suriye Filistinlileri için Eylem Grubu, Esed rejiminin Suriye halkına karşı savaştığı yıllarda Tadamon mahallesinde zorla kaybedilen 10 Filistinli mültecinin adını belgeleyebildiğini ve grubun rejimi bağlı milisler tarafından tutuklandıklarına veya öldürüldüklerine inandığını belirtti. 

Eylem grubu, rejimin güvenlik ve istihbarat birimlerinin Filistinli tutukluların isimlerini gizlediğini, bunun da serbest bırakılan tutuklulardan elde edilen bazı bilgiler ışığında tutukluların akıbetlerini bilmeyi neredeyse imkansız hale getirdiğini belirtti. 

Suriye Filistinlileri için Eylem Grubu'nun izleme ve belgeleme ekibi, Esed rejimi hapishanelerinde bugüne kadar 643 mültecinin işkence altında hayatını kaybettiğini belgeledi. 

Ortadoğu Haber