Eski Başbakan Angela Merkel'in başdanışmanı olan Heusgen kamu yayın kuruluşu ZDF'ye dün yaptığı açıklamada, Gazze'ye olası bir kara harekatının İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşmesini engelleyebileceği ve Orta Doğu'da "daha büyük yangını tetikleyebileceği" uyarısında bulundu.

İsrail-Filistin çatışmasında gerilimin düşürülmesi çağrısı yapan Heusgen, İsrail'in öfke ve nefretle aşırı tepki vermemesinin önemini vurguladı.

Heusgen, tüm tarafların, diplomasiyi canlandırmaya ve İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözüm için görüşmelerin yeniden başlamasını sağlamaya yönelik çalışması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin, Gazze'de kuracağı sahra hastanesi için teknik heyet Gazze'ye intikal etti Türkiye'nin, Gazze'de kuracağı sahra hastanesi için teknik heyet Gazze'ye intikal etti

Eski Büyükelçi Heusgen, İsrail'in kara harekatından kaçınması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Diplomatik bir çözüm bulunmalı. Elbette öncelikle rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için her şey yapılmalı. Ardından bunun geniş çaplı bir yangına dönüşmesini engellemelisiniz ve bunun için de İsrail askerleri Gazze Şeridi'ne bir saldırı düzenlememeli. Geçerli yasal çerçeve olan iki devletli çözümü yeniden canlandırmalıyız ve İsrail de buna katkıda bulunmalıdır. Belki şu anda bunu hayal bile edemeyiz ama bu kargaşadan çıkmanın tek yolu budur."

Halihazırda Münih Güvenlik Konferansı'nın başkanlığını yürüten Heusgen, 2005-2017 yılları arasında Merkel'in en üst düzey güvenlik ve dış politika danışmanlığını yaptı.

Heusgen, 2017-2021 yıllarında ise Almanya'nın BM Büyükelçisi görevinde bulundu.