Kudüs'teki İslami Vakıflar Dairesi, genel müdür Şeyh Azzam Al-Khatib'in Yair Barack olarak tanımlanan adamdan anahtarı aldığını gösteren bir video yayınladı.

Videoda konuşan Barack, Kudüs cephesinde savaşan İsrail taburunun bir parçası olduğunu söyleyerek, 1967'deki çatışmalarda birçok yoldaşının öldüğünü sözlerine ekledi.

Eski asker, "Muğrabi Kapısı'na (Mescid-i Aksa'nın batı koridoruna) geldim... Sol tarafa baktığımda bir anahtar buldum. Niye aldım bilmiyorum," dedi.

Barack, anahtarı aldıktan on yıllar geçtikten sonra anahtarın hala kendisinde olmasından rahatsız olmaya başladığını söyledi.

Yair Barack, "Şimdi burada çaldığım anahtarı sahiplerine geri verdim. İsrail'in yapması gereken de bu: Filistinlilere topraklarını, haklarını, saygılarını, bağımsızlıklarını, özgürlüklerini ve güvenliklerini geri vermek," ifadelerini kullandı.

Anahtarı iade ettikten sonra "doğru şeyi yaptığını" hissettiğini söyledi.

Anahtarı geri vermesi, İsrailli yerleşimcilerin çok sayıda İsrailli yetkiliyle birlikte 1967'de Kudüs'ü işgallerini kutlamak için "bayrak yürüyüşüne" katılmasıyla gerçekleşti.

Tartışmalı yürüyüşle ilgili olarak, bunun kendisi için yılın en kötü günlerinden biri olduğunu söyleyerek, "bayrak gününü" kutlamayı uzun zaman önce bıraktığını sözlerine ekledi.

İşgal güçleri çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı İşgal güçleri çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail, 1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında Kudüs'ü işgal etti. 1980'de ise uluslararası toplum tarafından asla kabul edilmeyen bir hareketle tüm şehri ilhak etti.

Daily Ummah