Lapid, İsrail devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "(Mahmud Abbas liderliğindeki) Filistin Yönetimi, Hamas'a karşı zafer kazandıktan sonra Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirebilecek tek organdır." ifadelerini kullandı.

"Gazze'nin işgali" fikrine karşı olduğunu kaydeden Lapid, bununla birlikte güvenlik kontrolünün elden bırakılmaması gerektiğini dile getirdi.

Lapid, "Gazze'nin çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayanların dönüşünü sağlamak için ileriki dönemde güvenlik kontrolünün İsrail ordusunun elinde olması gerekiyor. İsrail'in çıkarı Gazze Şeridi'ni Filistin Yönetimi'nin yönetmesidir. Aksi takdirde Be'eri ve Sderot sakinlerinden evlerine dönmelerini isteyemeyiz." diye konuştu.

İsrail'de yaşayan Filistinli eski vekil: "Bu hasta bir toplum" İsrail'de yaşayan Filistinli eski vekil: "Bu hasta bir toplum"

Liberman: Tehlikeli bir yanılgı

Muhalefetteki İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Liberman ise Lapid'in savaş sonrasında Gazze Şeridi'nin kontrolünün Filistin Yönetimi'ne verilmesi önerisine "tehlikeli bir yanılgı" olarak değerlendirdi.

Liberman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "(Filistin Devlet Başkanı) Mahmud Abbas ve Filistin Yönetimi'nin Gazze'ye geri dönmesi yönündeki iddialar tehlikeli bir yanılgıdır." ifadelerine yer verdi.

Hamas'ın 2007'de Gazze'de kontrolü ele geçirdiğini hatırlatan Liberman, Lapid'in önerisini "gerçeklikten uzak boş söz" ifadeleriyle reddetti.

Liberman, "Bunun somut örneğini Batı Şeria'da Filistin Yönetimi'nin kontrolünde olan bölgelerde görmek mümkün. İsrail'in desteği olmasaydı, Abbas ve hükümeti bir an bile ayakta kalamazdı." ifadelerini kullandı.