İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslam ve Küresel İlişkiler Merkezine (CIGA) görüntülü olarak açıklamalarda bulunan Han, konuşmasında bölgesel ve uluslararası meselelere, İslamofobiye ve Türkiye ile ilişkilere değindi.

İİT'nin Müslümanların sorunlarının yanında durmak için oluşturulduğunu belirten Han, ancak örgütün İslam ülkelerinin meselelerinde onların yanında durma konusunda yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade etti.

Han, İİT'nin İslamofobi ile mücadele konusunda rol alması gerektiğini ifade ederek, yine medya aracılığıyla Batılı toplumlara İslam'ın doğru şekilde anlatılmasının önemli olduğunu söyledi.

Eski İran Başbakanı Muhammed Musaddık'ın ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından görevinden düşürüldüğünü belirten Han, benzer bir prosedürün kendi hükümeti için yapıldığını iddia etti.

Türkiye ile ilişkiler

Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilere de değinen Han, iki ülkenin derin tarihi ilişkilere sahip olduğunu söyledi.

Han, görevde olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok iyi ilişkisi olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte büyüyeceğine inandığını kaydetti.

"Blokların parçası olmamalıyız" vurgusu

Ukrayna-Rusya çatışmasında bir taraf tutmamaları gerektiğini dile getiren Han, Pakistan'ın Rusya'dan ucuz petrol, buğday ve doğal gaz boru hattı yapımı gibi talepleri olduğunu, taraf olduklarında bunların hepsinin etkileneceğini dile getirdi.

Han, savaş sebebiyle artan enerji fiyatlarının gelişmekte olan ülkeler için çok büyük sorunlar oluşturduğuna ve bu çatışmanın tüm dünyada büyük sorunlara sebep olduğuna işaret ederek, "Biz bu çatışmada tarafsız olmak istiyoruz." dedi.

Pakistan'ın ABD, Çin ve Rusya ile iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini vurgulayan Han, "Bir bloğun parçası olduğunuzda karşı bloktaki diğer tüm üyeler tarafından dışlanırsınız." ifadelerini kullandı.

Han, Çin'in uluslararası forumlarda Cammu Keşmir dahil birçok konuda Pakistan'ın yanında durduğunu anımsatarak, birçok Müslüman ülkenin bunu yapmadığını söyledi.

Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

Çin'in büyümesinin durdurulamayacağını ifade eden Han, Pekin'in herkesi arkasında bırakacağını aktardı.

Han, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili politikalarıyla alakalı olarak ise Çinlilerin bu konuyu kapalı kapılar arkasında konuşmayı tercih ettiğini kaydetti.

Cammu Keşmir ve Filistin sorunu

Han, Cammu Keşmir'de askeri bir seçeneğin masada olmadığını ifade ederek, bir çatışma anında işlerin kontrolden çıkabileceğini, Hindistan ve Pakistan'ın nükleer güce sahip olduğunu hatırlattı.

Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın, "Filistin halkına adalet verilene değin Pakistan İsrail'i tanımayacak" sözlerini anımsatan Han, İslamabad'da göreve kim gelirse gelsin devletin duruşunun bu olduğunu vurguladı.

Han, Filistin ve Cammu Keşmir meselelerini birbirine benzeterek, Filistin'den taviz vermelerinin Cammu Keşmir'den taviz verme anlamına geleceğini ifade etti.

İmran Han hükümeti nisanda düşmüştü

Pakistan'da parlamentoda 10 Nisan'da yapılan güven oylamasında 174 "hayır" oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.