Fas Kraliyet Mahkemesi yaptığı açıklamada Kral Muhammed’in, yaralıların kurtarılmasını hızlandırmak için arama kurtarma ekiplerini desteklemek, etkilenen bölgelere içme suyu sağlamak, gıda yardımı ve battaniye dağıtmak, kamu hizmetlerine hızla devam etmek gibi çeşitli sektörlerin aldığı acil önlemleri gözden geçirdiğini belirtti.

Açıklamada, Fas Silahlı Kuvvetlerinin havadan ve karadan insani ve lojistik destek sağlamasının yanı sıra özel arama kurtarma birimleri ve bir sahra hastanesi görevlendirdiğine dikkat çekildi.

Kral Muhammed, evleri yıkılan insanlarla ilgilenilmesini, vatandaşlardan, kamu ve özel kuruluşlardan bağış almak için Hazine ve Fas Bankası ile özel bir hesap açılmasını emretti.

Kral ayrıca 3 günlük ulusal yas ilan edilmesini ve kamu binalarındaki bayrakların yarıya indirilmesini emretti. Depremde hayatını kaybedenlerin unutulmamasını ve onlara dua edilmesini hatırlattı.

Tunus ve AB arasında mülteci anlaşması krizi Tunus ve AB arasında mülteci anlaşması krizi

Kral, her türlü felaketle yüzleşmek için Fas genelinde çadır, ilaç ve yiyecek gibi gerekli ihtiyaç rezervlerinin oluşturulması talimatını verdi.

Şark'ul Avsat