Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Fas'ın Güney Bölgesi Komutanı Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi Korgeneral Dokour Darmi Belhir el-Faruk ve İsrail Savunma Bakanlığı Siyasi-Askeri İşler Dairesi Başkanı Dror Şalom’un başkanlık ettiği pazartesi ve salı günleri gerçekleşen toplantıda başta lojistik, eğitim, tatbikat, ekipman tedariği ve teçhizat modernizasyonu olmak üzere ikili askeri iş birliğinin çeşitli alanları ele alındı.

Açıklamada, iki yetkilinin ikili askeri iş birliği düzeyinden övgüyle söz etmesinin ardından ‘bu iş birliğini daha da güçlendirip başta istihbarat, hava savunma ve elektronik savaş olmak üzere diğer alanları da içerecek şekilde genişletme konusunda mutabık kaldıkları’ belirtildi. Fas'ın Güney Bölgesi Komutanı Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi, Fas-İsrail askeri iş birliğinin ‘ortak çıkarlar taşıdığını, güven ve karşılıklı desteğe dayalı olduğunu’ vurguladı.

Toplantının oturum aralarında hem sivil hem de askeri Faslı ve İsrailli yetkililer arasında Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı ile ilgili kurumlar düzeyinde görüşmeler de yapıldı. Savunma alanında Fas-İsrail iş birliğini izleyen komitenin ilk toplantısının çalışma özetleri sunuldu ve onaylandı.

Şark'ul Avsat