Fas hükümeti, depremden etkilenen ailelere ayda 250 dolar yardım yapacak Fas hükümeti, depremden etkilenen ailelere ayda 250 dolar yardım yapacak

Fas’ta türünün ilk örneği olan bu ödülün duyurusu, bu yılki akademik düzenlemeler bağlamında geldi. Binmusa, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim kalitesini artırmak için aldığı yeni çalışmalar kapsamında geçtiğimiz pazartesi günü yaklaşık sekiz milyon öğrencinin okula kaydolduğunu söyledi. Bu büyük sayının hem kamu hem de özel sektördeki çeşitli ilk, hazırlık ve orta öğretim düzeyindeki öğrencileri içerdiği bilgisini paylaştı.

Binmusa, yeni öğretim yılının Fas reformlarının uygulanmasının sürdürülmesi bağlamında geldiğini, eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma sistemi üzerine bir yasa geliştirildiğini belirtti. Söz konusu reformların amacının, Fas’taki devlet okullarında bir dönüşüm elde etmek olduğunun altını çizdi.

Edinilen bilgilere göre Binmusa’nın gündeminde, öğretmen seçme ve yetiştirme yöntemi de vardı. Sürecin yeniden ele alınacağını söyleyen Faslı Bakan, eğitim ve mesleki yeterlilik de dahil olmak üzere lise eğitiminin beş yıla çıkarılacağını kaydetti.

Binmusa, Fas üniversitelerinde nitelikli öğrencilerin mezuniyeti için çalışacak profesörlerin oluşumuyla ilgili ‘Eğitimde Lisans’ adlı özel bir bölümün kurulacağını söyledi. Bu süreçte eğitim vermeye en uygun öğrencilerin seçileceğini belirtti.

Şark'ul Avsat