Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, Fetih ve Hamas arasında, Çin'in başkenti Pekin'de ulusal diyalog toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, taraflar, yaşamaları muhtemel sorunların çözülmesi için ortak komitelere yeniden işlerlik kazandırılması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Taraflar ayrıca, Yahudi yerleşimcilerin köy ve kasabalara düzenlediği saldırılar ile Mescid-i Aksa'ya baskınlarıyla mücadele için Batı Şeria ve Kudüs'teki çalışmaları koordine etmek gerektiğini ifade etti.

İsrail, Batı Şeria'daki 3 Yahudi yerleşiminin boşaltılma talimatını iptal etti İsrail, Batı Şeria'daki 3 Yahudi yerleşiminin boşaltılma talimatını iptal etti

Tüm Filistinli grupların, Filistin halkının tek meşru temsilcisi olan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altına dahil edilmesiyle ulusal birliğin tesis edilmesi ve bölünmenin sona erdirilmesinin gerekliliğini vurgulayan hareketler, Gazze'ye yönelik saldırılar karşısında ortak bir duruş sergilenmesi, soykırımın durması, İsrail ordusunun Gazze'den tamamen çekilmesi ve yardım girişlerinin koordine edilmesinin zaruri olduğunu kaydetti.

Haberde, söz konusu toplantının ne zaman yapıldığına ve katılımcıların isimlerine ilişkin bilgi verilmedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien ise yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli tarafların derinlemesine ve samimi bir diyalog gerçekleştirdiğini ve pek çok ihtilaflı konuda ilerleme kat ettiğini dile getirdi.

Fetih ve Hamas hareketleri, aralarındaki sorunları çözmek için geçen şubat ayında da Moskova'da benzer bir toplantı gerçekleştirmişti.