Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü

İslami Vakıflar Dairesi tarafından yapılan açıklamada toplananların sayısının 70 bin civarında tahmin edildiği belirtildi.

Mescidi Aksa'da Cuma namazını kılmak için gerek Kudüs ahalisinden ve gerekse 1948'de işgal edilmiş bölgedeki Filistinlilerden pek çok kişinin yollara döküldüğü belirtildi. İşgal güçlerinin çıkardığı zorluklar bunların birçoğunun Mescidi Aksa'ya ulaşmasını veya girmelerini engelledi.

Yerel kaynaklar işgal güçlerinin Kudüs'ün giriş kapılarında ve caddelerinde çok kalabalık polis grupları oluşturduklarına dikkat çektiler. Polisler Mescidi Aksa'ya girmek isteyenlerin her birinin kimliğini tek tek kontrol etti.

Namaz öncesinde işgalci polislerin Babu'l-Esbat önünde bir genci şiddetle darp ederek gözaltına aldıkları haber verildi.

Namazdan sonra Kıble Camisi ile Kubbetu's-Sahra arasındaki alanda işgal rejiminin dün Cenin'de gerçekleştirdiği vahşi katliamı ve işgalcilerin cinayetlerini kınamak amacıyla gösteri düzenlendi. 

Bugün sabah namazında da başta Mescidi Aksa ve El-Halil'deki Hz. İbrahim Camisi olmak üzere Filistin'in bazı ileri gelen camilerinde Şehitler Şafağı Buluşması gerçekleştirildi. Bu vesileyle sabah namazlarında da Şehitler Şafağı Buluşması'nın gerçekleştirildiği camilerde kalabalık cemaatler oluştu.

Bugün aynı zamanda Filistin'in muhtelif camilerinde dün Cenin'deki katliamda şehit edilenler ve genelde tüm Filistin şehitleri için gıyabi cenaze namazları kılındı. 

Filistin Enformasyon Merkezi