Abbas, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı'nda yaptığı konuşmada, uluslararası topluma seslendi.

Abbas, "Biz, uluslararası topluma, halkımıza yönelik İsrail terörünün sona ermesi, bunun cezasız kalmaması, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti topraklarındaki işgalin son bulması için çalışma çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Filistin halkının 75 yıldır Nekbe'nin (Büyük Felaket) gölgesinde yaşadığını hatırlatan Abbas, "Filistin halkı, 1967'den bu yana sürekli sömürgeciliğe dönüşen, uluslararası meşruiyet kararlarını çiğneyen, etnik temizlik ve ırkçılık uygulamalarını daha da derinleştiren işgal suçlarıyla karşı karşıya." ifadesini kullandı.

Abbas, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün kimliğini değiştirmeye ve Mescid-i Aksa'nın kutsallığını ihlal etmeye çalışan İsrail'in, Müslümanlara ve Hristiyanlara ait kutsal mekanların tarihi ve hukuki statüsüne de saldırdığını, Filistinlileri öldürmeyi sürdürdüğünü söyledi.

- "İsrailli bakanlar da cinayeti, yıkımı ve Huvvara'nın yok edilmesini teşvik ediyor"

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Huvvara beldesinde Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere karşı düzenlediği toplu saldırılara işaret eden Abbas, "Yahudi yerleşimci terörist çeteler, Filistinlilerin mülklerini ateşe veriyor. İsrailli bakanlar da cinayeti, yıkımı ve Huvvara'nın yok edilmesini teşvik ediyor." diye konuştu.

Abbas, İsrail'in uluslararası hukuku ve imzalanan anlaşmaları ihlal eden tek taraflı uygulamalarıyla mücadele etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Libyalılar, mübarek ayı "ramazan fenerleriyle" karşılıyor Libyalılar, mübarek ayı "ramazan fenerleriyle" karşılıyor

Filistin Devlet Başkanı, "Halkımızın meşru, kendi kaderini tayin etme hakkına, özgürlük ve bağımsızlık hakkını savunma çabalarına desteğinizi sürdürmenizi umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Az gelişmiş ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için uzun vadeli acil kararlar alınması gerektiğine değinen Abbas, ortak sorumluluk ilkesine bağlı kalarak ülkeler arasındaki uçurumun kapatılması, az gelişmiş ülkelerdeki halkların desteklenmesi ve daha fazla adalet için uluslararası desteğin önemine vurgu yaptı.

Doha'da dün başlayan ve 9 Mart'a kadar devam edecek olan "BM En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı" ile dünyada en az gelişmiş ülkelere yardım yollarının tartışılması ve en acil olduğu düşünülen projelerde yatırımların harekete geçirilmesi amaçlanıyor.