Filistinli gruplar, İsrail hapishanesinde hayatını kaybeden Hıdır Adnan'a karşı işlenilen suçun cevapsız kalmayacağı belirtirkenc işgal hapishanelerindeki mahkumlar için tırmanış ve destek çağrısında bulunuldu.

Hamas'tan yapılan açıklamaya göre, Hıdır Adnan suikastının önceden tasarlandığını ve soğukkanlılıkla yapıldığını ve suçlu işgal hükümetinin, onu serbest bırakmayı ve tıbbi olarak ihmal etmeyi reddederek suikast suçunun bedelini ödeyeceğini vurgulandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik telefonu Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik telefonu

Hamas hareketinin yöneticilerinden İsmail Rıdvan, "İşgalin suçu cezasız kalmayacak ve direniş, tutsaklarımızı koruyan kalkan ve kılıç olmaya devam edecek" dedi.

Hamas sözcüsü Hazem Kassem Al-Mayadin yaptığı açıklamada, "Mahkum Hıdır Adnan, direniş bayrağını taşıyan Filistin halkının sembollerinden biridir. Bu suç cezasız kalmaz." dedi ve "Bu suça ve işgalin tüm suçlarına cevaben Filistin genelinde devrim ve direniş yolu tırmanacaktır. Dünyanın gözü önünde oluyor ve dünya tutsaklarımıza destek vermekten aciz." İfadelerini kullandı. 

Filistin Başbakanı Muhammed İşttiye, "İşgal, Hıdır Adnan'ı serbest bırakmayı reddederek ve tıbbi olarak ihmal ederek ona karşı kasıtlı bir suikast suçu işledi" dedi.

Filistin Yönetimi Yasama Konseyi Başkanlığı, "Tutsak Hıdır Adnan'ın ölümünün, işgalin tüm sorumluluğunu üstlendiği kasıtlı bir infaz suçudur" dedi. 

El Fetih hareketinin sözcüsü Munther al-Hayek ise, "Şehit olan Hıdır Adnan, işgalci ve terörist Netanyahu ve Ben Gvir hükümetinin nefreti tarafından prangalanırken şehit edildi" dedi ve ekledi: " İşgal hükümeti, Siyonist hapishane yönetiminin Adnan'a karşı işlediği kasti suikast suçunun sonuçlarına katlanmak zorundadır." 

Kahraman şehit Hıdır Adnan, işgal hapishanelerinde keyfi ve idari gözaltıları reddederek bir mücadele ve yüzleşme efsanesi yazdığı belirtiliyor. 


 

Ortadoğu Haber