Maliki, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda "çok sayıda öldürme ve adaletsizliğin İsrail'i güvenli yapmayacağını" söyledi.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1000'den fazla cesedin binaların enkazı altında kaldığını vurgulayan Maliki, "Son iki haftada 5 binden fazla Filistinli öldürüldü. BMGK'nin Gazze'deki katliamı durdurmadaki başarısızlığının devam etmesi kabul edilemez." dedi.

Filistinli Bakan, İsrail'in Gazze'de yaptıklarının uluslararası insani kanunlara aykırı olduğunu ve meşrulaştırılamayacağını vurgulayarak, "Filistinlilerin öldürülmesine tepki ya da Filistinlilerle dayanışma mesajları, onları öldürmek için mazeretle birlikte kullanılamaz." diye konuştu.

İsrail'in işgalini sonlandırma ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde Filistin devletini kurmanın barışa açılan tek yol olduğuna işaret eden Maliki, şunları kaydetti:

İdlib'deki siviller, kışa plastik ve karton toplayarak hazırlanıyor İdlib'deki siviller, kışa plastik ve karton toplayarak hazırlanıyor

"Güvenlik ve barış çocukları öldürüp evleri yıkarak elde edilemez. İsrail Gazze'deki kadın ve çocuklardan intikam alıyor. BMGK'nin Gazze'de ateşkes çağrısı yapması için kaç çocuk ve sivil ölmesi gerekiyor?"