Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, ekiplerin İsrail'in saldırılarına rağmen Gazze ve kuzey kentlerinde mahsur kalan yaralılar ve insani yardım vakalarının da aralarında bulunduğu 60 hastayı tahliye ettiği belirtildi.

"Tahliye operasyonu sırasında ekiplerimizin İsrail keskin nişancıları tarafından hedef alınması sonucu 1 sağlık görevlimiz hayatını kaybetti, 2'si de yaralandı." ifadelerine yer verilen açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırılarının başlangıcından bu yana insani yardım çalışmalarını yürütürken hayatını kaybeden çalışan sayısının 12'ye çıktığı kaydedildi.

Gazze Şeridi'nin güneyinden, kuzeydeki kentlere geçmek için sağlık ekipleri ve insani yardım çalışanlarının İsrail tarafıyla koordineli çalışarak geçişlerine izin vermesi gerekiyor ancak izin alındıktan sonra doğrudan hedef alınıyorlar.

İsrail: Çin'in Uluslararası Adalet Divanındaki tutumu esef verici İsrail: Çin'in Uluslararası Adalet Divanındaki tutumu esef verici

İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190'ı kadın olmak üzere 27 bin 840 Filistinli öldürüldü, 67 bin 317 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 227'si karadan işgal sürecinde olmak üzere 564 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 387 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ve Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda 184 Hizbullah mensubu, 6 Emel Hareketi mensubu, 31 Lübnanlı sivil, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldürüldü.