İştiyye basına yaptığı açıklamada, İsrail'in ocak ayında yaptığı 38 milyon dolarlık kesintiye ek olarak 880 bin dolarlık yeni kesinti yaptıklarını söyleyerek yeni kararı kınadıklarını duyurdu.

"İsrail'in bu kesintiyi alma kararının halkın parasına yönelik yeni bir korsanlığı temsil ettiğini" belirten İştiyye kesintilerin 2019'dan bu yana 800 milyon dolara ulaştığını belirterek, İsrail'e parayı Filistin kasasına iade etmesi için İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

İştiyye, hükümetin açığının bu yıl sonunda 609 milyon dolara ulaşabileceğini bildirerek, ilgili İsrail politikasının Filistin halkına yasal haklarından vazgeçmesi için baskı yapmayı amaçladığına dikkat çekti.

Filistin'den Nekse'nin 56. yılında mücadele çağrısı Filistin'den Nekse'nin 56. yılında mücadele çağrısı

İsrail işgal rejimi, Filistin Otoritesinin İsrail hapishanelerindeki mahkumlara, ailelerine ve şehit ailelerine mali yardımına karşı çıktı ve 2018'de Filistinlilere bazı oranlarda indirim yapma hakkı veren bir yasa çıkardı.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasındaki 1994 Paris Ekonomik Protokolü'ne göre İsrail yönetimi, kontrolündeki sınır kapılarında topladığı 2 milyar doları her yıl Filistin hazinesine aktarıyor.