Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Ramallah'ta düzenlenen haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında konuştu.

UNRWA ile ilgili gelişmelere değinen Iştiyye, "Bakanlar Kurulu, Filistinli mültecilerin tanımının yeniden gözden geçirilmesi ve UNRWA'nın rolünün yeniden tanımlanması olarak isimlendirilen adımlarla Filistin mülteci meselesini baltalamayı hedefleyen projeleri kınıyor." dedi.

İsrail'in kuruluşuyla yerlerinden edilen Filistinlilerin torunlarından mülteci statüsünün kaldırılmasına, Filistin-İsrail çatışmasının yeniden tanımlanmasına, çarpık ve yanlış bir tarih anlatısının sunulmasına neden olacak girişimlerin kabul edilemez olduğunu belirten Iştiyye, UNRWA'nın korunmasını, desteklenmesini ve Filistinli mültecilere dair uluslararası kararlara bağlı kalınmasını istedi.

Filistin Başbakanı konuşmasında söz konusu girişimler ve projelerin kimin tarafından öne sürüldüğüne ilişkin bilgi vermedi.

- ABD'nin UNRWA'ya desteğinin kesilmesini öngören yasa tasarısı

ABD Sentosunun 14 üyesi, 15 Şubat'ta Washington'un UNRWA'ya desteğini durdurmayı öngören bir yasa tasarısı sunmuştu.

Söz konusu yasa tasarısı, mülteci tanımının tehcire doğrudan maruz kalan ilk kuşak, onun reşit olmayan çocukları ve eşleriyle sınırlandırılması, iltica edilen bölgelerde daimi ikamet belgesine ya da vatandaşlığa sahip kimselerden mülteci statüsünün kaldırılması talebini içeriyor. Bu, yaklaşık 6 milyon olan mültecilerin sayısının ciddi oranda azalması anlamına geliyor.

UNRWA'ya göre ise Filistinli mültecinin operasyonel tanımı, "1 Haziran 1946 ile 15 Mayıs 1948 arasındaki dönemde doğal ikamet yeri Filistin olan ve 1948 çatışması sonucunda evini ve geçim kaynağını kaybeden kişi" olarak belirleniyor. Filistinli mültecinin ayrıca bu tanıma uyan ebeveynlerin soyundan gelenleri de kapsadığı ifade ediliyor.

- UNRWA çalışanları yeniden grevde

UNRWA çalışanları, 23 Ocak'ta kuruluşun personel sayısını azaltmasına tepki olarak Gazze ve Batı Şeria'da greve gitmişti. UNRWA Sözcüsü Adnan Ebu Hasne ise ajansın finansal imkanlarının sınırlı olduğuna dikkati çekerek diyalog çağrısında bulunmuştu.

UNRWA'ya bağlı Arap İşçiler Sendikası, 23 Ocak'ta başlayan grevi, tartışmalı konulara çözüm bulma adına diyalog kurma girişiminin bir parçası olarak 9 Şubat'ta askıya aldığını duyurmuştu.

UNWRA yönetimi ile yürütülen müzakere sürecinin başarısız olduğunu belirten Arap İşçiler Sendikası, 4 Mart'ta yeniden greve başladığını açıklamıştı.

BM Genel Kurulunca 1949'da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinli mültecilere yardım amacıyla kurulan UNRWA, halihazırda 5,6 milyon Filistinli mülteciye hizmet veriyor.