Filistin yönetiminin, 19 Mart'ta Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde yapılması planlanan İsrail-Filistin gerilimine ilişkin güvenlik zirvesine katılma kararı aldığı açıklandı.

Arakanlı Müslüman mülteciler eğitim fırsatı istiyor Arakanlı Müslüman mülteciler eğitim fırsatı istiyor

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh'in ofisinden yapılan açıklamada, Filistin yönetiminin, Şarm eş-Şeyh kentinde yapılması planlanan güvenlik zirvesine katılma kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada Hüseyin eş-Şeyh'in, Şarm eş-Şeyh'deki toplantıya hazırlık olarak bu sabah Ramallah'ta, ABD'nin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi Hadi Amr ve Filistin Devlet Başkanı Danışmanı Nebil Ebu Rudeyne ile bir araya geldiği kaydedildi.

Görüşmede, birçok bölgesel ve uluslararası konu ile dosyanın yanı sıra ikili ilişkiler ve Akabe Konferansı'ndan sonraki son gelişmelerin ele alındığı aktarıldı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mart'ta Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde yapılması planlanan İsrail-Filistin gerilimine ilişkin güvenlik zirvesine katılım konusunu değerlendirmek için bugün Filistinli bazı üst düzey siyasi ve güvenlik yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirmişti.

Tel Aviv yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da gerginliği tırmandıran uygulamalarının gölgesinde düzenlenen toplantıda, İsrail'in baskın, öldürme, gözaltı ve meskenlerin yıkılması gibi eylemlerinin kabul edilemez olduğu vurgulanmıştı.

Güvenlik toplantısı

Şarm eş-Şeyh'te 19 Mart'ta yapılması planlanan güvenlik zirvesinin ilki Ürdün'ün Akabe kentinde 26 Şubat'ta düzenlenmişti.

Akabe'deki güvenlik toplantısıyla ramazan ayı öncesi İsrail ile Filistin arasında özellikle son 2 ayda tırmanan gerilimin düşürülmesi hedeflenmişti.

Filistin, İsrail, Ürdün, ABD ve Mısır'ın katılımıyla düzenlenen güvenlik toplantısı sonrası yayımlanan kapanış bildirisinde, "Filistin yönetimi ile İsrail hükümetinin, tek taraflı eylemleri 3 ila 6 ay durdurmaya hazır olduklarını teyit ettiği" belirtilmişti.

Tek taraflı eylemlerin durdurulmasının, İsrail hükümetinin, 4 ay boyunca yeni yerleşim birimi inşasını tartışmaya açmaması ve 6 ay boyunca kaçak yerleşim birimlerine onay vermemesini içerdiği kaydedilmişti.

Akabe'de ayrıca ikinci bir toplantının Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde yapılması kararlaştırılmıştı.

Ancak İsrail, Batı Şeria'daki baskınlarına devam etmiş, baskınlar ve çıkan olaylarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetmişti.