Halil, ‘karmaşık’ olarak nitelendirdiği mali durumu üç nedene bağladı. Bunların ‘Vergi fonlarından İsrail tarafından yapılan korsanlık, geçen ay İsrail kesintilerinin hacminin 270 milyon şekeli aşması, fiyat enflasyonuna ek olarak dış desteğin gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 30’undan yüzde 1’in altına düşmesi’ olduğunu belirtti.

Halil’in açıklamaları, devlet okullarındaki öğretmenlerin, hükümetin önceden üzerinde anlaşmaya varılan ödeme taahhüdü yerine getirilmeden okullarına dönmeme konusundaki ısrarı karşısında, Batı Şeria’daki eğitim sisteminde giderek artan krizin gölgesinde yaptı.

Öğretmenler, Batı Şeria’daki okullarda 40 günden fazla süredir eğitime katılmıyor ve bu durum eğitim yılı için bir tehdit haline geldi. Geçen hafta Filistin hükümeti, doktor, hemşire ve mühendis sendikaları da dahil olmak üzere tam ve kısmi greve başlayan diğer sendikaları grevi durdurmaya ikna etmeyi başardı.

Başbakan, öğretmenlere, mühendislere ve sağlık çalışanlarına yüzde 5 ve doktorlara yüzde 10 oranında ikramiye ödenmesi için anlaşmalar imzaladı. Sendikalar, ikramiyelerin maaş miktarının üzerine eklenmesi ve fonlar mevcut olduğunda ödenmesi konusunda anlaştılar, ancak öğretmen hareketi bunu reddederek, yüzde 15 oranında ek ücretin derhal ödenmesini talep etti.

Hareket, Batı Şeria’daki devlet okullarında açık grevin devam ettiğini duyurarak, hükümetin yüzde 5 oranında ikramiye ödeneceğine dair açıklamasına karşı çıktı.

Öğretmenler ve diğer sendikalarla yaşanan görülmemiş gerilim, hükümetin ‘kötüleşen mali kriz’ nedeniyle maaşları eksik ödemesinden bir yıldan fazla bir süre sonra geldi.

Filistin hükümeti, İsrail’in Filistin vergi parasını kesmeye devam etmesi, Kovid-19 pandemi krizinin yansımaları ve dış desteğin azalması nedeniyle söz konusu krizin kuruluşundan bu yana en kötüsü olduğunu söylüyor. Mevcut mali krizin gölgesinde, hükümet maaşları ödemek için bankalardan borç alıyordu ancak daha fazla borç alamıyor. Halil, “Bankacılık sistemi sağlam ve onu riske atmak istemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Ayrıca “Bankalardan kredi alma konusunda, bu krediler, bankacılık sistemini zora sokuyor. Bankacılık sistemimiz sağlam olduğu için sistemin gücünü ve istikrarını korumaya çalışıyoruz. Bankacılık sisteminin durumunu riske atmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sivil toplum kuruluşları, ulusal güçler, hizipler ve siyasi çevreler, öğretmenlerin okullarına dönmesi için büyük bir çaba sarf ediyor.

Suriye'deki ABD üssünün çevresine roketli saldırı Suriye'deki ABD üssünün çevresine roketli saldırı

Şarku'l Avsat