Filistin Yönetimi, İsrail polisine Ramazan ayı boyunca Kudüs’teki Filistinlilerin evlerini yıkma çağrısında bulunan İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’i kınadı.

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, ‘faşist’ Ben-Gvir’in açıklamalarının sahadaki gerilimi daha da tırmandırdığı vurgulandı.

Söz konusu açıklamada, “Bu açıklamalar, özellikle Kudüs’ün maruz kaldığı geniş çaplı Yahudileştirme ve İsrailleştirme operasyonları çerçevesinde yer alması, Kudüslü vatandaşların hayatlarının tüm yönlerini etkilemesi, bunun sonucunda geniş çaplı operasyonlara ve etnik temizlik ve zorla tehcir suçlarına yol açması nedeniyle çatışma sahasında daha çok yangın çıkaracak” denildi.

Bakanlık, İsrail hükümetini ‘işgalcilerin Kudüs’teki suçları ve sürekli ihlallerinden doğrudan sorumlu’ tuttu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, Ben-Gvir işgal altındaki Kudüs’te Filistinlilere ait evlerin yıkımına Ramazan ayında da devam edilmesi yönünde talimat verdi.

İsrail makamları ‘gerilimi artırmamak’ için Ramazan aylarında evleri yıkmaktan yıllarca kaçınsa da, polis zaten gergin olan güvenlik durumuna rağmen, Ben-Gvir’in taleplerini uygulamak için hazırlanıyor.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ise, Ramallah şehrindeki haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında, “İsrailli bakanların Filistinlilere, onların varlığına ve davasına yönelik açıklamaları radikal hükümetin yaklaşımını yansıtıyor” dedi.

Iştiyye, “Yerleşimci Yahudilerin Huvvara, Beita, Burin ve diğer Filistin köy ve şehirlerindeki terörizmi, siyasetçiler ve İsrail ordusu tarafından korunuyor. Yaşananlar, en başta yerleşimciler olmak üzere çeşitli araçlarla yürütülen örgütlü ve sistematik devlet terörüdür” ifadelerini kullandı.

Sivillere yönelik ‘yerleşimci terörünü’ kınayan ve yerleşim inşaatlarının durdurulması çağrısında bulunan ülkelerin tutumlarını memnuniyetle karşılayan Iştiyye, bu kınamaların İsrail’i sorumlu tutmak, ‘ırkçı’ politikasını teşhir etmek ve yerleşimci milisleri uluslararası terörizm listesine almak için somut önlemlere dönüştürülmesi çağrısında bulundu.

Ürdün: İsrail'in yerleşim politikası uluslararası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir Ürdün: İsrail'in yerleşim politikası uluslararası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir

Kaynak: Şarku'l Avsat