Filistinli gruplar, İsrail askerlerinin, gece boyunca işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerindeki olaylarda ikisi kardeş 3 Filistinliyi öldürmesinin ardından açıklamalar yaptı.

Fetih Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ordusu, Batı Şeria'da iki kardeşi öldürerek menfur bir suç işledi." denildi.

"Soğukkanlılıkla gerçekleştirilen infazın faşistçe bir davranış" olduğu ifade edilen açıklamada, siyasi talimatlarla "Filistin kanının akıtılmasının mubah görüldüğü" kaydedildi.

"Saldırılar karşısında kayıtsız kalınmayacak"

Hamas ise Filistin halkının İsrail'in işlediği suçlara kayıtsız kalmayacağını, şehirlere ve kutsal değerlere yönelik saldırılar karşısında da sessizliğini korumayacağını açıkladı.

Açıklamada, bu saldırılara her türlü "direniş eylemiyle" karşılık verileceği kaydedildi.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım da İsrail'in Filistin halkının topraklarını geri almak, özgürlüklerini kazanmak adına verdiği meşru mücadeleyi sonlandırmak için umutsuzca çabaladığını ifade etti. Kasım, tırmanan saldırılar karşısında eylemlerinin artırılması çağrısında bulundu.

İslami Cihad Hareketi ise İsrail'i saldırılarına devam etmemesi konusunda uyardı.

Haraket, açıklamasında İsrail'in saldırılarına devam etmesinin, Filistin halkını direnişinden alıkoymayacağı vurgulandı.

"Sistemli ırkçı politika"

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de "işgal güçlerinin Batı Şeria'daki saldırılarını tırmandırmasının sistemli bir ırkçı politika çerçevesinde olduğunu" belirtti.

FHKC, bu saldırıları püskürtmek için en üst düzeyde bir saha biriminin gerekli olduğunu kaydetti.

Filistin el-Ahrar Hareketi ise yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal güçlerinin aşırılık yanlısı liderleri, Filistin kanını iktidara ulaşmak için bir merdiven olarak görüyor." ifadesine yer verdi.

Açıklamada, bu tür suçların, Filistin halkının direnişini artırdığı, Filistinlilerin iradesini ve azmini güçlendirdiğine değinildi.

Filistin'deki Direniş Komiteleri de Filistin halkını, "İsrail'in Filistin şehirlerine yönelik baskınlarına daha güçlü şekilde karşı koymaya" çağırdı.

Direniş Komiteleri, açıklamasında "Siyonist saldırganlığını ve suçlarını önleyebilecek tek seçeneğin direniş" olduğunu vurguladı.

Filistin Başbakanı'ndan tepki

Öte yandan Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de ikisi kardeş 3 Filistinlinin öldürülmesini menfur bir suç ve ciddi riskler taşıyan bir tırmanış olduğunu belirtti.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Iştiyye, mevcut ve yeni İsrail hükümetinin temel direklerinden olan Filistin halkına yönelik savaş ilanının gölgesinde, dünya ülkelerinden "İsrail ölüm makinasının" durdurulması için müdahale etmelerini ve faillerden hesap sorulmasını istedi.

Iştiyye hem kendisi hem de Bakanlar Kurulu adına hayatını kaybeden Filistinlilerin yakınlarına taziye dileklerini iletti.

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 3 Filistinli hayatını kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail askerlerinin, gece boyunca işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde çıkan olaylarda 3 Filistinli hayatını kaybetmişti.

El Halil kenti yakınlarındaki Beyt Emmer beldesinde, İsrail askerlerinin kurşunuyla başından ağır yaralanan Mufid Muhammed Mahmud Halil (44) ile Ramallah yakınlarındaki Kafr Ayn beldesinde çıkan olaylarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 21 yaşındaki Cevad ve 22 yaşındaki Zafir Abdurrahman Abdulcevad Rimavi kardeşler yaşamını yitirmişti.

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın birçok kentine sık sık çeşitli nedenlerle baskınlar düzenliyor. Bu baskınlar sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yıl başından itibaren aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 100'den fazla Filistinli öldürüldü.