Shawesh, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin Nijerya'nın başkenti Abuja'daki Filistin Büyükelçiliği binasında basın toplantısı düzenledi.

Büyükelçi Shawesh, "bazı İsrail yanlısı Batılı liderlerin Filistinlilere yönelik mevcut soykırıma tam askeri ve siyasi destek vermek için benzeri görülmemiş yolculuğa çıkmalarının ve olaylarla ilgili aşırı taraflı dil kullanmalarının talihsiz bir durum" olduğunu belirtti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 19 gündür sürdüğünü ifade eden Shawesh, saldırılar nedeniyle aralarında 2 bin 560 çocuk ve 1421 kadının bulunduğu 5 binden fazla masum kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Filistinli çocuk esir: "Hapishanede darp sonucu bilincini kaybedenler oldu" Filistinli çocuk esir: "Hapishanede darp sonucu bilincini kaybedenler oldu"

Shawesh, saldırılarda 12 hastane ve 32 sağlık merkezinin hedef alındığını ve yakıtların tükenmesi nedeniyle hizmet dışı kaldığını hatırlatarak, "Cerrahi operasyonlar anestezi olmadan ve telefon ışığı kullanılarak gerçekleştiriliyor, yaralılar koridorlarda ve katlarda tedavi ediliyor." dedi.

Medyanın ahlaki görevinin gerçekleri ve doğruları sunmak ve yayınlamak olduğunu ancak ne yazık ki Filistin'deki durumda Batı medyası için durumun böyle olmadığının altını çizen Shawesh, Batı medyasının çoğunluğunun İsrail propagandası yaptığını vurguladı.

AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Shawesh, Nijerya'nın daha önce Filistin'in hedeflerini desteklediğini aktararak, yeni hükümetin Filistin'e yönelik katliama sessiz kalmamak için elinden gelenin en iyisini yapacağına inandığını dile getirdi.