İtalya'da görev yapan Arap Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri, 17 Ekim'de İsrail’in Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesine yaptığı saldırının ardından Filistin'in Roma Büyükelçisi Odeh'e dayanışma ziyaretinde bulundu.

Avusturya'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması için gösteri düzenlendi Avusturya'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması için gösteri düzenlendi

Filistin'in Roma'daki büyükelçiliğindeki ziyarette, Büyükelçi Odeh, mevkidaşlarına, Gazze'deki son duruma dair bilgi verdi.

Odeh ve diğer büyükelçiler, Filistin sefaretinin avlusunda son hastane saldırısı başta olmak üzere ölen Filistinliler için saygı duruşunda bulundu.

Burada bir basın açıklaması yapan Büyükelçi Odeh, şu ana kadar 3 bin 500'den fazla vatandaşlarının çatışmada hayatını kaybettiğini ve 12 binden fazla kişinin yaralandığını aktarırken, "Gazze Şeridi’nde yaşananlar tüm insanlık için bir utançtır." dedi.

"Uluslararası topluma, Filistinlilerin üçüncü Nekbe'yi yaşamaması için çok çalışması çağrısı yapıyoruz"

Kabul sonrası basına açıklamalarda bulunan Filistin'in Roma Büyükelçisi, yaşananlar dolayısıyla İtalyan hükümeti, parlamento ve siyasi parti temsilcileriyle görüştüğünü belirterek, "Durumu anlayan, Filistinlilere yönelik acımasız saldırıyı kınayan tarafları takdir ediyorum. Ne yazık ki ana tutum daha çok sivillerin, kadınların, çocukların ölümüne bakmaksızın İsrail’i destekleme yönündeydi." ifadelerini kullandı.

Uluslararası topluma seslenen Büyükelçi Odeh, "Tüm ülkelerden en azından şimdilik insani konularda çok çalışıp, halkımıza ve Gazze'ye yönelik bu acımasız saldırganlığa son verilmesi, işgalcinin halkımızı topraklarından, evlerinden ederek etnik temizliğe zorlamasına yardımcı olmamalarını bekliyorum. Bu benim odaklandığım şey. Uluslararası topluma, Filistinlilerin üçüncü Nekbe'yi yaşamaması için çok çalışması çağrısı yapıyoruz." diye konuştu.

İtalyan hükümetinin bu konuya yaklaşımını nasıl değerlendirdiği ve beklentileri sorulan Büyükelçi Odeh, "İtalyan hükümetinin artık en azından insani konulara odaklanmasını ve körü körüne İsrail'i desteklememesini umuyorum." yanıtını verdi.

Filistin'in kendi topraklarını savunduğunu, İsrail’in işgalci olduğunu dile getiren Odeh, İtalyan hükümetine ve uluslararası topluma, Filistinlilere karşı yapılan katliamı durdurma ve sınırlı kaynaklarla dayanan, su, gıda, elektrik gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılan Gazze’de son 16 yıldır devam eden kuşatmayı sonlandırma yönünde çalışma çağrısında bulundu.