Heyetin Başkanı Kaddura Faris, yaptığı yazılı açıklamada, "Bergusi'nin sürekli hücre hapsine konulması, hayatıyla ilgili ciddi endişeleri beraberinde getiriyor." ifadesini kullandı.

İsrailli Bakan Ben-Gvir, Filistinlilerin infaz edilmesini önerdi İsrailli Bakan Ben-Gvir, Filistinlilerin infaz edilmesini önerdi

Avukatların Bergusi'yle görüşmesinin engellediğini belirten Faris, İsrail medyasında da sürekli Bergusi aleyhinde yayınlarla kara propaganda yapıldığını kaydetti.

İsrail Hapishaneler İdaresi'nin Bergusi'yi Rimonim Hapishanesi'ndeki hücre hapsinden, Ramle Hapishanesi'ndeki hücre hapsine naklettiğini aktaran Faris, Gazze savaşının başladığı 7 Ekim'den sonra Bergusi dahil tüm Filistinli tutuklukların hedef alındığını belirtti.

Faris, uluslararası kurumlara ve ilgili yerel makamlara, "sorumluluklarını yerine getirme ve cezaevlerini ziyaret çalışmalarını hızlandırma ve mahkumlara yönelik ihlalleri durdurma" çağrısında bulundu.

Filistin direnişinin sembol isimlerinden Mervan Bergusi, 1987'de yaşanan ilk İntifada'nın önemli aktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda 2000 yılındaki İkinci İntifada da önemli rol oynayan Bergusi, 2002'den bu yana İsrail'de tutuklu bulunuyor.

İsrail, Fetih Merkez Konsey üyesi olan Bergusi hakkında 5 kez müebbet ve 40 yıl hapis cezası vermişti.