İşgal altındaki Batı Şeria'nın Selfit kentinde yaşayan 89 yaşındaki Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 70 yıldır sürdürdüğü mesleğinde bölgede tanınır hale geldiğini, işini dikkatle yaptığını ve çocuklarını da bu meslekte yetiştirdiğini söyledi.

Hüseyin, ilerleyen yaşına ve mesleğinin ağır koşullarına işaret ederek insanın gücü yettiği müddetçe yaşının çalışmaya engel olmadığını belirtti.

Hayatı boyunca inşaat işçiliğinden farklı bir meslek yapmadığını aktaran Hüseyin, bu şekilde ailesinin geçimini sağladığını ve 9 çocuk büyüttüğünü ifade etti.

- "Kimseye muhtaç olmak istemiyorum"

Hüseyin, 90'a merdiven dayayan yaşına işaret ederek, "Kimseye muhtaç olmak istemiyorum. Geçimimi alnımın teriyle kazanıyor, yiyeceğimi kendi kazancımla alıyorum. Çalışmamak sağlığı kötü etkilediği için emekli olmayı kabul etmiyorum." dedi.

Mesleğinin tutkuya dönüştüğünü belirten Hüseyin, "İşimi o kadar seviyorum ki benim bir parçam oldu, kendimi onsuz hayal edemiyorum." ifadesini kullandı.

Hüseyin, inşaat işçiliği ve inşaatların denetlenmesinin yanı sıra sahip olduğu yapı taşı dekorasyonu atölyesinde de saatlerce vakit geçirdiğini kaydetti.

AA-20230302-30453669-30453654-FILISTINLI_90LIK_DELIKANLI_INSAAT_ISCILIGINDE_GENCLERE_TAS_CIKARTIYOR

- İşinin sırrı sağlıklı yaşam

Bu kadar yıl ağır bir meslekte nasıl devam edebildiğinin sırrını soranlara Hüseyin, Allah'ın kendisine "iyi bir sağlık" bahşettiği cevabını verdiğini söyledi.

Hüseyin, hayatı boyunca sigara ve alkol kullanmadığını, sağlıklı beslendiğini ve erken uyuyup güne erken başlama alışkanlığından taviz vermediğini kaydetti.

Yaşlılığın ruha tesir etmediğini ve azminin buradan kaynaklandığını belirten Hüseyin, "Zaman kıymetli bir hazinedir ve çalışmanın yaşı olmaz." diye konuştu.

Hüseyin, sağlıklı yaşam tarzını benimsediğini, bin metrekarelik alanda inşa ettiği evinin bahçesinde toprak işleriyle uğraştığını ve tatil günlerinde 5 kilometre yürüdüğünü belirtti.

Uganda'da eşcinselliğe ölüm cezası Uganda'da eşcinselliğe ölüm cezası

- "Çalışmak ruhu rahatlatır ve bedeni hastalıklardan arındırır"

Hüseyin, meslek hayatı boyunca binlerce Filistinliye ev yaptığını, çok sayıda müşterisinin olduğunu ve mesleki başarısını sadakat, dürüstlük, işi zamanında bitirme ve profesyonelce çalışma sayesinde elde ettiğinin altını çizdi.

Kendi yaşıtlarına işaret eden Hüseyin, "Çoğu zaman benden yaşça daha küçük kişilerle karşılaşıyorum, onlar azmetmedikleri için yürüyemiyorlar bile. Atalet kalbi ve bedeni yıkan bir hastalıktır." dedi.

Hüseyin, yorgun ve hasta olduğu zaman da çalışmaya devam ettiğini belirterek, "Çalışmak ruhu rahatlatır ve bedeni hastalıklardan arındırır." değerlendirmesinde bulundu.

Gezilerinde araç kullanmadığına değinen Hüseyin, sosyal aktivitelerden de geri kalmadığına vurgu yaparak, "Hastaları ziyaret ederim, sosyal etkinliklere katılırım ve El-Vefa İhtiyarlar Derneği'nin üyesiyim." şeklinde konuştu.

AA-20230302-30453669-30453658-FILISTINLI_90LIK_DELIKANLI_INSAAT_ISCILIGINDE_GENCLERE_TAS_CIKARTIYOR