Nur Şems mülteci kampında cuma günü toplanan kalabalık, İsrail güçlerinin baskınında öldürülen kişilerin cenaze töreninde "intikam" sloganlarıyla yürüyüş düzenledi.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian'ın aktardığına göre, eylemlere Hamas ve Filistin İslami Cihad Örgütü destekçileri de katıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun perşembe günü düzenlediği baskında 5'i çocuk 13 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) ise bir askerin öldüğünü, 9 güvenlik görevlisinin de yaralandığını aktardı.

Açıklamada, İsrail'in iç istihbarat teşkilatı Şin Bet'in emriyle düzenlenen baskında, IDF tarafından aranan 10 Filistinlinin gözaltına alındığı da belirtildi. Bu kişilerin kimlikleriyle ilgili detaylar paylaşılmadı.

Sivil toplum kuruluşu Uluslararası Çocukları Savunma Hareketi'nin Filistin Şubesi (Defence for Children International Palestine), İsrail ordusunun baskında ABD'nin tedarik ettiği Apache helikopterlerden kullandığını ve "çoğu çocuklardan oluşan Filistinli sivillerin üzerine füze ateşlediğini" savundu. STK ayrıca İsrail askerlerinin, ambulansların girişini engellediğini de bildirdi.

IDF, drone'lara ek olarak bir hava aracının kullanıldığını doğrularken, bunun modeline dair bilgi paylaşmadı.

Bu akşam serbest bırakılacak 30 Filistinli esirin isimleri yayımlandı Bu akşam serbest bırakılacak 30 Filistinli esirin isimleri yayımlandı

İsrail ordusu operasyonun, Batı Şeria yakınındaki Yahudi yerleşim bölgesi Eli'de 20 Haziran'da 4 İsrailliyi vuran Hamas militanlarına misilleme olarak yapıldığını bildirdi. 

Hamas, söz konusu saldırıyı düzenleyen iki militanın olay yerinde öldürüldüğünü duyurmuştu. 

Filistinli protestocu Muhammed Zühdi,  "Yaşadığımız acılardan Hamas, Fetih ya da İslami Cihad'ı sorumlu tutarak bahane üretmeye gerek yok. Bu durumun sorumlusu işgalcilerdir" dedi.

Nur Şems'te yaşayan Zühdi, "Hiçbir şey yapmasanız da İsrailliler size ateş ediyor. Artık kimse güvende değil" ifadelerini kullandı.

İslami Cihad üyesi 21 yaşındaki Ahmed ise "İsrail askerleri acılarını kadınlardan ve çocuklardan çıkarıyor. Ama Nur Şems'teki bir kampa giremiyorlarsa Gazze'ye nasıl kara harekatı planlıyorlar bilmiyorum" dedi. 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna, İsrail de Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt vermişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı rakamlara göre, İsrail ordusunun bombardımanlarında Gazze'de 1524'ü çocuk, 1000'i kadın 4 bin 137 kişi ölürken, yaralı sayısı da 13 bini geçti. Buna ek olarak işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 84 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

Ayrıca Filistin Esirler Cemiyeti Medya Temsilcisi Emani Serahine, 7 Ekim'den bu yana İsrail ordusunun Batı Şeria'da gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 1050'ye yükseldiğini aktardı. Serahine, gözaltına alınanlar arasında Hamas'ın lider kadrosundan isimlerin de bulunduğuna dikkat çekti.

İsrail ise Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 kişinin öldüğünü, 4 bin 834 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

Şark'ul Avsat