Filistinli esir Nail El-Bergusi, bugün işgal rejimi zindanlarındaki esaretinin 43’üncü yılına girdi.

Filistin Esir Kulübü, Filistinli esirin bu yıl gözaltına alınış yıldönümünde herhangi bir mesaj yayınlamayı reddettiğini ve “Susmak daha anlamlı” demekle yetindiğini aktardı.

Nail El-Bergusi davasının Filistin Esir Hareketi ve işgal rejimi zindanlarında tutulan Filistinli esirlerle ilgili birçok soruyu gündeme getirdiğini söyleyen Esir Kulübü, 300’den fazla esirin işgal rejimi zindanlarında 20 yılı geride bıraktığını ve bu tecrübenin işgal rejiminin esirlere yönelik cinayeti olarak tarihe geçtiğini bildirdi.

Ramallah’ın Kuber beldesi sakinlerinden Nail El-Bergusi, 1978 yılında gözaltına alındı ve işgal rejimi zindanlarında aralıksız 34 yıl esir tutuldu.

2011 yılında esir takası anlaşmasıyla özgürlüğüne kavuşan Nail El-Bergusi, 2014 yılında işgal güçlerince birçok eski esirle birlikte yeniden gözaltına alındı.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin dosyasını askeri mahkemeye iade etmesi üzerine geçtiğimiz günlerde askeri mahkemede esir Nail El-Bergusi ile ilgili bir duruşma gerçekleştirildi.

Filistin’de ve dünyada birçok gelişme yaşanırken esir Nail El-Bergusi, hakkında hazırlanmış gizli dosya bulunduğu bahanesiyle işgal rejimi zindanlarında esir tutulmaya devam ediyor.

Suriye'deki Füzeler Zeytin Hasadını Engelliyor Suriye'deki Füzeler Zeytin Hasadını Engelliyor

Kaynak: Haber Kudüs