Hayatının son döneminde sağlık durumu kötüleşen Adnan, 87 gündür sürdürdüğü açlık grevinin sonunda şehit olmuştu. Adnan'ın şehadet haberinde, vefatına ilişkin detaylı bilgi paylaşılmamıştı.

Filistin İslami Cihad Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, "İslami Cihad Hareketi, bütün bir sebat ve kararlılıkla, lider Şeyh Hıdır Adnan'ın vefatı sebebiyle yas tutuyor." ifadeleri yer almış, "Terörü, adaletsizliği koruyan ve kollayan dünyanın gözü önünde, özgür kahraman Hıdır Adnan, düşman tarafından işlenen suçla şehit olmuştur." ifadelerine yer verilerek, işgalci İsrail yönetiminin bunun bedelini ödeyeceği belirtilmişti.

Filistin Esirler Cemiyeti, 23 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askeri mahkemesinin, 78 günden bu yana açlık grevinde olan ve sağlık durumu kötüye giden Adnan'ın, "kefaletle tahliye" talebini reddettiği kaydedilmişti.

1X 1-1

Açıklamada ayrıca, duruşmaya video konferansla katılan Adnan'ın, celse sırasında birkaç kez bilincini kaybettiğine işaret edilerek, "Filistinli tutuklunun, sağlık durumu kritik bir aşamada ancak işgal yönetimi, kendisini hala cezaevi kliniğinde tutuyor, sivil bir hastaneye nakledilmesine ve ailesinin ziyaret etmesine izin vermiyor." bilgisi paylaşılmıştı.

Hıdır Adnan, idari tutukluluğa tepki amacıyla 2012 yılında 66 gün, 2015'te 52 gün, 2018'de 59 gün ve 2021'de 25 gün açlık grevinde bulunmuştu. Adnan, açlık grevine 5 Şubat'ta başlamıştı.

İsrail tarafından, İslami Cihad Hareketi'ne üye olmak ve İsrail karşıtı etkinliklere katılmakla suçlanan 44 yaşındaki Adnan, 2012'den bu yana birçok kez gözaltına alınarak "idari tutukluluk" uygulamasıyla hapse mahkum edilmişti.

Gazze'de can kaybı 35 bin 386'ya çıktı Gazze'de can kaybı 35 bin 386'ya çıktı

Khader Adnan Plays With Daughters Arraba West Bank 2012 Oren Ziv

Gazze'den İsrail yönüne roket fırlatıldı

Hıdır Adnan’ın hayatını kaybetmesinin ardından abluka altındaki Gazze şeridinden İsrail yönüne roket atıldı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nden İsrail'e üç roket atıldığı kaydedildi.

Roketlerin tümünün açık araziye düştüğü belirtilen açıklamada, hava savunma sistemlerinin roketlere karşılık vermediği aktarıldı.

Ayrıca, Gazze Şeridi çevresindeki yerleşim yerlerinde uyarı sirenlerinin aktif hale getirildiği kaydedildi.

51660111755 58763Ebc2D K

İsrail'den Adnan'ın ölümüne ilişkin ilk açıklama

İsrail, bu sabah hayatını kaybeden açlık grevindeki Filistinli tutuklu Hıdır Adnan'ın "hücresinde bilincini yitirmiş halde bulunduğunu" duyurdu.

Filistinli tutuklu Adnan'ın açlık grevinin 87. gününde cezaevindeki ölümü sonrası İsrail'den ilk resmi açıklama İsrail Hapishaneler Otoritesi'nden geldi.

İsrail Hapishaneler Otoritesi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Tıbbi muayene ve tedavi görmeyi reddeden tutuklu (Hıdır Adnan), sabahın erken saatlerinde hücresinde bilincini yitirmiş halde bulundu." ifadelerine yer verildi.

Hastaneye nakline neden izin verilmediğine değinilmedi.

Açıklamada, uzun süren açlık grevi nedeniyle sağlık durumunun ağırlaşmasına ve ciddi anlamda hayati risk taşımasına rağmen Adnan'ın hastaneye kaldırılmasına neden izin verilmediğine dair ise herhangi bir değerlendirme yapılmaması dikkati çekti.

"Adnan'ın şehit edilmesinden İsrail işgal güçleri sorumlu"
Öte yandan İsrail Meclisindeki Arap parlamenter Ahmed Tibi, Adnan'ın ölümünden İsrail yönetimini sorumlu tuttu.

İsrail basınına konuşan Tibi, şunları kaydetti:

"Bir tutukluyu, açlık grevinin 86. gününde olmasına ve sağlık durumu kötüleşmesine rağmen hastane yerine cezaevi hücresinde tutmaya karar verenler, bu durumun onun ölümüne yol açabileceğinin farkındaydı. Buna göre, Şeyh Hıdır Adnan'ın şehit edilmesinden İsrail işgal güçleri sorumludur."