İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'a göre, Filistinli tutukluların zaruri olmayan tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanmasını yasaklayan yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Filistin, İsrail'in Batı Şeria'da yasa dışı konut inşası girişimini kınadı Filistin, İsrail'in Batı Şeria'da yasa dışı konut inşası girişimini kınadı

Yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu'ndaki ön oylamada kabul edildi.

Teklifin yasalaşması için Meclis'te üç tur oylamadan daha geçmesi gerekiyor. Oylamaların tarihine ilişkin ise bilgi verilmedi.

- Filistin Esirler Cemiyeti ve Hamas'tan tepki

Öte yandan, Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kaddura Faris yaptığı yazılı açıklamada, İsrail Meclisi'nin, yasa teklifini onaylamasının Filistinli tutukluları tedavi ve ameliyat hakkından mahrum bıraktığını ifade etti.

Uluslararası kanun ve normların tedavi ve sağlık hizmeti hakkını garanti altına almasına rağmen İsrail yönetiminin, uluslararası sistemin kabul ettiği kuralları çiğnediğini kaydeden Faris, "bu yasa teklifinin, tutuklulara yönelik artan baskıların devamı niteliğinde olduğunu" aktardı.

Faris, yaklaşık 200 tutuklunun kronik hastalıkları olduğu ve bunlardan bir kısmının tıbbi bakıma ve ameliyata muhtaç olduğu, 24 tutuklunun ise kanser hastası olduğu bilgisini paylaştı.

Hamas Hareketi ise yaptığı açıklamada söz konusu yasa teklifinin, İsrail'in uyguladığı "tıbbi ihmal ve yavaş yavaş öldürme politikasının" bir uzantısı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

"Bu yasa teklifi, halkımıza yönelik Siyonist işgal faşizminin bir ifadesidir." denilen açıklamada, uluslararası kuruluşlara, en temel insan haklarını bile çiğneyen ve Filistin halkına karşı keyfi bir şekilde uygulanan bu ve bunun benzeri yasaları kınama çağrısı yapıldı.