En-Nuseyrat Mülteci Kampı'ndaki mütevazı atölyesinde doğal yün ve pamuktan yastık ve yorganlar diken Akluk, Gazze'deki son birkaç yorgancıdan biri.

Filistinli Akluk, muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğinin temel malzemesinin pamuk olduğunu, eskimiş yorgan ve yastıklardan çıkardığı pamukları temizlemek ve kabartmak için de dedelerinden miras kalan eski usul bir hallaç makinesi kullandığını ifade etti.

- Aile mirası bu mesleğe daha 12 yaşında iken başladı

Aile mirası bu mesleğe daha 12 yaşında iken başladığını söyleyen Akluk, zamanla işin tüm inceliklerini kavradığını ve o güden bugüne yorgancılık yaptığını anlattı.

İşi gereği kapalı alanda kaldığını, yün ve pamuğun havaya karışmasıyla oluşan tozların kendisinde bazı sağlık sorunlarına neden olduğunu aktaran Akluk, ancak bu meslek sayesinde 18 kişilik ailesinin maişetini kazandığını vurguladı.

Akluk, geleneksel yorgancılığın Filistin'in kimliğinin ve tarihinin bir parçasını olduğunu vurgularken, endüstriyel gelişimin ve modern makinelerin yaygınlaşmasına rağmen bu mesleği bırakmayı düşünmediğini aksine torunlarına da aktarmanın yollarını aradığını dile getirdi.

- "Yorgancılık nesiller boyu aktarılması gereken geleneksel zanaatlardan biri"

Akluk, "Bu zanaat, 100 yılı aşkın bir süre önce bu işte çalışan dedelerimden babama ondan da bana miras kaldı." dedi.

Atölyesindeki makinaların da dedelerinden miras kaldığını kaydeden Akluk, şunları söyledi:

"Bu meslek, Filistin'in bu topraklardaki varlıklarını teyit eden kimliğinin bir parçasını oluşturuyor. Bu nedenle nesiller boyu aktarılması gereken geleneksel zanaatlardan biri."

Bazı ailelerin hala yatak, yorgan ve yastıklarında doğal pamuğu tercih ettiğini aktaran Akluk, yaptığı mesleğe çok fazla rağbet olmamasının nedenini ise hazır yorgan ve battaniyelerin aksine doğal pamuğun fiyatının yüksek olmasından dolayı dikimin maliyetli olmasına bağladı.

AA-20230313-30551668-30551662-FILISTINLI_SALIM_USTA_AILESINDEN_MIRAS_ALDIGI_YORGANCILIGI_TORUNLARINA_AKTARMAK_ISTIYOR

- "Pamuk dolgulu yastıkta uyumak oldukça sağlıklı"

Ancak buna rağmen Gazze'de ileri yaştaki kişilerin bu zanaata ilgi duyduğunu, yorgan ve yastıklarında doğal pamuğu tercih ettiğini belirten Aklul, bazı müşterilerinin ise yorgan ve yastıklarının eskiyen dış yüzlerini değiştirerek yenisini diktirdiğini söyledi.

Akluk, şöyle devam etti:

"Bazı aileler, doğal pamuktan vazgeçmiyor, sünger yatağı tercih etmiyorlar. Pamuğun sağlık için faydasından ötürü yatak yüzlerini eskidikçe değiştiriyorlar. Özellikle sırt ve diz ağrısı olanlar, psikolojik ve fiziksel açıdan rahat hissediyor. Pamuk dolgulu yastıkta uyumak, elyaf ya da sünger dolgulu yastığın aksine oldukça sağlıklı."

- Gazze'deki ekonomik durumun yorgancılığa olumsuz etkisi

Gazze'deki kötü ekonomik şartların pek çok şeyi olduğu gibi yorgancılığı da olumsuz etkilediğini söyleyen Akluk, artan maliyetlerden şikayetçi.

Buna rağmen Akluk, alım gücündeki düşüşü göz önünde bulundurarak fiyatlarda indirime gitmek zorunda kaldığını, bir yastığın fiyatını 25 şekelden (7 dolar) 6 ila 10 şekele kadar (1,5 ila 3 dolar arası) düşürdüğünü söyledi.

Filistinli yorgancı, Gazze'deki müşterilerinin ucuz olduğu için daha çok ikinci el pamuğun kullanıldığı yastık ve yorganları tercih ettiğini kaydetti.

Eşi ve çocuklarının desteğiyle yaptığı yorgancılığın, getirisi az olsa da tek gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Akluk, mesleğinden memnun olduğunu, bu şartlarda geçimini güçlükle sağlamasına rağmen bu işi bırakmayı düşünmediğini dile getirdi.

Filistinli gönüllü, depremzedelere yardım ediyor Filistinli gönüllü, depremzedelere yardım ediyor

İsrail'in 2006'dan bu yana havadan, karadan ve denizden kuşattığı Gazze Şeridi'nde, 365 kilometrekare alanda 2 milyondan fazla insan yaşıyor. Abluka, dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgeleri arasında gösterilen Gazze'deki hayatı, ekonomi başta olmak üzere pek çok yönden olumsuz etkiliyor. Filistin resmi verilerine göre, Gazze'de işsizlik oranı yüzde 50'ye ulaşmış durumda.

Gazze'nin her yerinde kendini hissettiren abluka, her alanda bölge halkının hayatını zorlaştırıyor.