İsrail'in "cezaevlerinde uyguladığı tıbbi ihmal siyasetiyle Filistinli hastaları kasıtlı olarak ölüme terk ettiği" yönündeki suçlamalar devam ederken, kanser hastası Dakka'nın ameliyat sonrası dün hastaneden cezaevine nakledilmesi tepkilere neden oldu.

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Koalisyonuna bağlı Esirler Komitesinin çağrısıyla Gazze'deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi merkezi önünde toplanan onlarca gösterici, "İdari tutukluluğa hayır" ve "Tutuklu Velid Dakka'yı kurtarın" yazılı pankartlar açtı.

- "İsrail'in tıbbi ihmal ve idari tutukluluk politikaları insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur"

Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Halk Mücadelesi Cephesi sorumlusu Nahid Şebbat, burada yaptığı konuşmada, "(İsrail) Cezaevi İdaresinin özellikle hastalar başta olmak üzere tutuklulara yönelik uyguladığı tıbbi ihmal ve idari tutukluluk politikaları insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur." dedi.

Kanser hastası Dakka'nın durumuna işaret eden Şebbat, "İnsan hakları örgütlerine ve Kızılhaç'a tutuklu Dakka'nın, ameliyatlarının yapılması adına gerekli koşulları sağlayan hastanelerde tedavi görmek üzere derhal serbest bırakılması için çalışma çağrısı yapıyoruz." ifadesini kullandı.

- Yaklaşık 1000 Filistinli tutuklu açlık grevine başlayacak

Şebbat ayrıca İsrail'in "idari tutukluluk" uygulamasını protesto etmek için yaklaşık 1000 Filistinli tutuklunun açlık grevine başlayacağını belirtti.

Hasta ve idari tutukluların hayatlarından İsrail makamlarının sorumlu olduğunu vurgulayan Şebbat, Filistinli tutukluların, maruz kaldıkları muameleye meşru yollardan karşı koyma girişimlerine İsrail'in baskıcı önlemler aldığını ifade etti.

Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

Şebbat, Filistinli tutukluların durumunun önemini vurgulayarak, "Aşırılık karşısında tutsaklarımızı yalnız bırakmayacağız." dedi.

- Velid Dakka 37 yıldır İsrail hapishanesinde

Filistinli yazar Velid Dakka (60), 1986'da İsrail askerlerine yönelik eylemler gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Filistin Esirler Cemiyeti, dün, 12 Nisan'da Aşkelon kentinde bir hastanede ameliyat edilen Dakka'nın İsrail güçlerince yeniden alıkonulduğunu duyurmuştu.

İsrail'de yayın yapan Kanal 12 televizyonu, dün, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kabine toplantısında Hamas ile muhtemel bir esir takası anlaşması hakkında görüşmeler yapıldığına dair kabinesindeki bakanlara bilgi verdiğini aktarmıştı.

Hamas'tan ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

- İsrail hapishanelerindeki Filistinliler ve "idari tutukluluk" uygulaması

Filistin Mahkumlar ve Eski Mahkumlar Komisyonu verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 700'ü hasta olmak üzere 4 bin 900 tutuklu bulunuyor.

Bunların 31'i kadın, 160'ı 18 yaş altı, 1000'den fazlası da kendisine bir suçlama yöneltilmemiş hakim karşısına çıkmamış ve tutukluluk süresi belli olmayan "idari tutuklulardan" oluşuyor.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Son olarak Filistinli tutuklu Hıdır Adnan, İsrail’in "idari tutukluluk" uygulamasıyla yargılama olmaksızın cezaevinde tutulmasına karşı başlattığı açlık grevinin 87. gününde 2 Mayıs'ta İsrail hapishanesinde hayatını kaybetmişti.