Foreign Policy dergisi, Ortadoğu Enstitüsü Suriye ve Terörle Mücadele ve Aşırılık Programları Direktörü Charles Lister tarafından kaleme alınan bir makalede, Suriye'nin 13 yıl içinde geldiği konumun hassaslığına dikkat çekerken ülkenin Esed rejimi altında kaçınılmaz bir çöküşe doğru ilerlediğini belirtiyor. 

Charles Lister makalesinde Suriye'deki mevcut durumun tamamen sürdürülemez olduğunu ve kaçınılmaz olarak değişeceğini söylediği makalesinde, ülkedeki şiddetin önceki yıllara göre daha azaldığını buna karşılık krizin sonlanmasının çok uzak bir ihtimal olduğunu yazdı. 

Suriye toplumunun parçalanmış bir durumda olduğunu ve Beşar Esed rejiminin haklı olarak uluslararası bir parya olarak değerlendirildiğini yazan Lister, Suriye dışında yaşayanların da ülkelerine dönmek istemediklerini belirtiyor. 

Makale, Suriye krizinin önümüzdeki mart ayında on üçüncü yılına girmesine rağmen, Suriye'nin hala bir yıkım ve parçalanmış bir durumda olduğunu ve Beşar Esad rejiminin hala uluslararası bir parya olduğunu vurguluyor.

2023 Suriye İçin Daha Büyük Bir Başlangıcı

Makale Suriye'nin bölgede Türkiye, Rusya ve İran'ın gelişmelerine rağmen 2023'ün ülkede yeni kriz dalgalarının olacağı ve bunun da özellikle rejim bölgelerinde olacağı vurgulanıyor. 

Foreing Policy'de yer alan makalede Suriye'nin ekonomik çöküşünün ülkenin temel altyapısına yarısından fazlasını yok ettiğini, Suriyelilerin yüzde 90'ının şu an yoksulluk içinde yaşadığı ve yüzde 70'İninm de dış yardımlar bağımlı hale geldiği belirtiliyor. 

Ülkede yaşam koşullarının giderek kötüleştiği, günlük elektrik kullanımının günde 2 ya da 3 saat olduğu, halkın ısınma sorunuyla karşı karşıya olduğu, enflasyonun tavan yaptığı ve paranın değer kaybetmesinin yaşam şartlarını daha da azalttığı belirtilmekte. 

İsrail ordusunda çatlaklar görülmeye başlandı İsrail ordusunda çatlaklar görülmeye başlandı

Makale, İran'ın Suriye'ye sattığı petrol fiyatını ikiye katlaması ve ön ödemeli sisteme geçmesinin ülkedeki krizi daha da tırmandırdığına yer veriliyor. 

Rejim Hiç Olmadığı Kadar Zengin

Rejimin yolsuzluğuna ve beceriksizliğine yönelik öfkenin kamuoyunda ifade edilmesi, özellikle sosyal medyada arttığına dikkat çeken analiz ülkede ekonomik çöküş varken rejimin kendisinin hiç olmadığı kadar zengin olduğu belirtiliyor. Esed rejimimin bu zenginliğindeki en büyük faktörün ise uyuşturucu ticareti olduğu belirten makale toplam gelirin Meksika'nın uyuşturucu kartellerini geride bıraktığına vurgu yapıyor. 

Makale, bu devasa captigon adlı uyuşturucu madde ticaretinin Suriye rejiminin elit 4.Tümenini işaret ederken bu tümen Beşşar Esed'İn kardeşi tarafından organize edildiğini, Lübnan'ı ve Ürdün'ü Suriye'ye bağlayan tüm ulaşım yollarının aynı zamanda batı ve güney Suriye'deki tüm ana yolların fiilen kontrolünü üstlenerek son haftalarda rejim bölgelerindeki etkisini önemli ölçüde genişletmeye başladığına yer verdi. Geçiş noktalarının kontrolü aynı zamanda rüşvet ile ilgili kontrolü de sağladığı diğer ek bir bilgi. 

Yazar makalesinde Suriye'nin durumun iyileştirecek herhangi bir emarenin olmadığını ve Şam'ı ne İran'ın ne de Rusya'nın kurtarabileceğini belirtiyor. 

Kaynak: Ortadoğu Haber