2022'de 18 bin düzensiz göçmenin sınır dışı edildiği Fransa'da, milletvekilinin ırkçı sözüyle mültecilerin durumunun görüşüldüğü Meclis oturumu sonlandırıldı.

Donetsk Kentindeki Saldırıda 3 Kişi Öldü Donetsk Kentindeki Saldırıda 3 Kişi Öldü

Fransa’da Ulusal Meclisin 3 Kasım’daki oturumunda siyahi bir milletvekilli konuşurken, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partili bir milletvekilinin “Afrika’ya geri dönsün” sözü nedeniyle ara verilen oturum, daha sonra sonlandırıldı.

Mecliste hükûmete soru faslında Fransa Boyun Eğmeyen (LFİ) partili siyahi milletvekilli Carlos Martens Bilongo, Norveç bayraklı “Ocean Viking” gemisinin kurtardığı ve 11 gündür Akdeniz’de mahsur kalan 234 kişinin durumuna dikkati çektiği sırada, RN milletvekilli Gregoire de Fournas’ın “Afrika’ya geri dönsün” sözü seslerin yükselmesine ve oturuma 5 dakika ara verilmesine sebep oldu.

Ardından, Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet olayın ciddiyeti karşısında gerekli yaptırımların, Meclisin genel işleyişiyle ve organizasyonuyla ilgili yetkisi olan Meclis Bürosunda ele alınmasına karar verdiğini açıkladı ve oturumu sonlandırdı.

Fransa’da sol ve çevreci partilerden oluşan Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliğinin (Nupes) yazılı açıklamasında, bugün olağanüstü şekilde toplanacak Meclis Bürosunda de Fournas için en yüksek yaptırımı isteyecekleri kaydedildi.

Bilongo oturum çıkışı basına yaptığı açıklamada, “Bugün ten rengime geri gönderildim. Fransa’da doğdum, Fransız milletvekiliyim.” diyerek RN’nin gerçek yüzünü gördüklerine değindi. De Fournas ise, “Afrika’ya geri dönsün” cümlesiyle Bilongo’yu değil, göçmen gemisini kastettiğini savundu.

Fransa’da 18 Bin Düzensiz Göçmen Geri Gönderildi

Öte yandan; Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, dün verdiği bir röportajda, sene başından bu yana 18 binden fazla düzensiz göçmen konumundaki kişiyi sınır dışı etiklerini ifade etti. Darmanin, konuk olduğu CNEWS kanalında, hükûmetin Ulusal Meclise 2023 yılı başında sunmayı planladığı Göç Yasası’na değindi.

Fransa’da sene başından bu yana 18 binden fazla düzensiz göçmen konumundaki kişinin sınır dışı edildiğini kaydeden Darmanin, bunun geçen seneye göre yüzde 20’lik artış olduğunu söyledi. Darmanin, “Gelecek için beni ilgilendiren, yabancı oldukları için değil ama suçlu ve yabancı oldukları için ek 4 bin kişiyi nasıl sınır dışı edeceğim.” dedi.

“Fransız topraklarını terk etme zorunluluğu” bulunan 120 bin kişinin yarısının bu karara itiraz ettiğine değinen Darmanin, Göç Yasası’yla itiraz hakkı sayısını ve süresini azaltmak istediklerine işaret etti. 

1027009274_278_0_4651_3280_1920x0_80_0_0_caae9e35d6d4aca8245ccde0cebc22f6

Perspektif